Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) Sistemi hayata geçti

Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) Sistemi hayata geçti

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi

 

Değerli İhracatçılarımız,

Ticaret dünyasının ve Meclisimizin en önemli paydaşlarından olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız, Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) adıyla yepyeni bir Sistemi hayata geçirmiş bulunmaktadır.

Küresel rekabette zaman ve lojistik maliyetlerle en sık karşılaşan ticaret aktörleri olarak bizlere bu Sistem birçok kolaylık getiriyor. Bu Sistem üzerinden ihraç veya ithal ettiğimiz eşyanın nerede olduğu, hangi işlemlerinin bitirildiği, hangi işlemler için beklediği, bu işlemlerin ne kadar zamanda tamamlandığı, kalan işlemlerin ne kadar zaman alacağı gibi bilgilere internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan veya cep telefonunuzdan ücretsiz olarak erişebileceksiniz.

Bu Sistem sayesinde, gümrüklerdeki işlemleri, her adımı başından sonuna kadar anlık olarak izleyebilecek ve etkin bir performans değerlendirmesi gerçekleştirebileceğiz. Firmamızın, taşıyıcımızın, liman idaresinin, gümrük müşavirimizin, gümrük idaresi ve eşyanın hareketi sürecinde rol alan bütün kurum ve kuruluşların işlemleri ne zaman ve ne kadar sürede yaptığını doğrudan görebileceğiz.

Ayrıca, ihracat veya ithalat işlemlerinde zaman kaybına ve çeşitli maliyetlere yol açan işlemleri de teşhis edilebileceğiz. Yani bu Sistem hem dış ticaret lojistik sürecini ve gümrüklerdeki işlerimizi şeffaflaştırarak kolaylaştıracak hem de maliyetlerimizi düşürerek, performans ve hedef odaklı bir yapıya geçişi hızlandıracaktır.

Artık MERSİS’te kayıtlı firmaların sahipleri, ortakları veya tanımlı yetkilileri gümrüğe gitmeden online olarak kullanıcı kodu alarak da eşyasının sürecini takip edebilmektedir.

Bu Sistemi etkin ve aktif olarak kullanmanın süre ve maliyetler olarak işlemlerinize pozitif etkiler yapacağını biliyoruz. Ayrıca Sistemin daha fazla geliştirilmesi için Genel Sekreterliğimize gerekse Gümrük ve Ticaret Bakanlığımıza ileteceğiniz değerli fikirleri bekliyoruz.

Sistemin, tüm kullanıcılara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

GENELGE VE KULLANIM KILAVUZU için tıklayınız

BEYANNAME SORGULAMA VE SİSTEME GİRİŞ için tıklayınız


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.