Coronavirüs Kapsamında Gümrük Kapılarında Alınan Tedbirler Hakkında

Coronavirüs Kapsamında Gümrük Kapılarında Alınan Tedbirler Hakkında

Ticaret ve Sağlık Bakanlığımızın Korona virüs kapsamında almış olduğu yeni tedbirlere ilişkin duyuru aşağıdaki şekildedir.

1) İran’a açılan gümrük kapılarımızdan, sadece daha önce çıkış yapmış Türk vatandaşlarımızın ve araçlarının girişine izin verilecek, bunların girişleri Sağlık Bakanlığının kapılarımızda almış olduğu önlemlerle eşgüdümlü olarak gerçekleştirilecektir.

2) İran’a açılan gümrük kapılarımızdan sadece İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışlarına izin verilecek, dönüşlerinde girişlerine izin verilmeyeceği kendilerine bildirilecektir.

3) İran’a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının çıkışlarına izin verilmeyecektir.

4) İran’a açılan gümrük kapılarımızdan tıbbi malzeme veya insani yardım malzemesi taşıyan Türk vatandaşları ve araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişimi suretiyle yapılacaktır. Bahse konu malzeme taşıyan İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının ve araçlarının çıkışlarına kendilerine geri dönüşlerinde izin verilmeyeceğinin bildirilmesi suretiyle izin verilecektir.

5) Nahçivana açılan Dilucu gümrük kapısından giriş ve çıkışlar serbest olmakla birlikte, Valilik ve Sağlık Bakanlığı birimlerinin almış olduğu tedbirlerle eşgüdümlü şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

6) Gürcistan, son 28 gün içinde İran, Çin, Güney Kore ve İtalya’ya giriş-çıkışları olan şahısların girişine izin vermemektedir.

7) Irak’a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının ve ihracat yükü taşıyan Türk tırlarının çıkışına izin verilmeyecektir. Irak’ta bulunan (halihazırda) tır şoförleri sağlık kontrolünden geçmek kaydıyla Türkiye’ye alınacaklardır.

Ticaret Bakanlığımızca yukarıda alındığı belirtilen tedbirlerin ticaretimizin ve ihracatımızın önünde engel teşkil etmemesi için gerekli tüm düzenlemeler yapılmakta ve tedbirler alınmaktadır.

Ticaret Bakanlığımız ifade etmedir ki: “ihracatimizin menfi etkilenmemesi kapsaminda alinacak tedbirlerden birisi "dorse ve konteyner degisimi" olacaktır.”

Tüm İhracatçı firmalarımıza önemle duyurulur.


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.