"Müşavire Danışın" Uygulaması Hakkında

"Müşavire Danışın" Uygulaması Hakkında

Sayın Üyemiz,

Dış temsilciliklerimizin, ihracatımızın gelişimine yönelik çalışmalarını desteklemek ve daha etkin hale getirmek amacıyla Ticaret Bakanlığımızca "Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi" (DTYBS) hayata geçirilmiş; dış temsilciliklerimize iletilen firma taleplerinin, başvuru ve cevaplanma süreçlerinin merkezi bir sistemde tutulmasını sağlamak amacıyla oluşturulan "Müşavire Danışın" uygulaması da geliştirilerek DTYBS sisteminin kapsamına alınmış ve yenilenen "Müşavire Danışın" uygulaması 2 Ocak 2020 tarihinde ihracatçılarımız ile iş dünyamızın hizmetine sunulmuştur.

"Müşavire Danışın" uygulaması iş dünyamızın Ticaret Müşavir ve Ataşeler ile iletişimini kolaylaştırmayı ve etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. "Müşavire Danışın" uygulaması kullanılarak, Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizden görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edilmesi, sorular yöneltilmesi ve Müşavirlerimiz tarafından verilen cevapların ve sağlanan bilgilerin uygulama üzerinden takip edilmesi mümkündür. Uygulama üzerinden gelen talepler ilgili Ticaret Müşavirliğine veya Ataşeliğine doğrudan yönlendirilecek olup, en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

"Müşavire Danışın" uygulaması kapsamında ayrıca iş insanlarımızın doğru bilgiye zamanında erişimini sağlamak amacıyla bir "karar ağacı" da kurgulanmıştır. Ulaşılmak istenen bilginin Ticaret Müşavirlerimiz ve Ataşelerimizle ilgili olmaması durumunda, doğru bilgiye ulaşılabilecek kaynaklara veya temas noktalarına gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

"Müşavire Danışın" uygulamasına https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr adresinden ücretsiz olarak ulaşılması mümkündür. Söz konusu uygulamanın tanıtım videosu https://dtuegm.ticaret.gov.tr/haberler/musavire-danisin linkinde yer almaktadır.

Video

 


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.