2019 İHRACATIMIZ 1 MİLYAR 842 MİLYON DOLAR

2019 İHRACATIMIZ 1 MİLYAR 842 MİLYON DOLAR

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2019 yılı ihracat rakamları ve değerlendirme toplantısı DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, DAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Polat, Yönetim Kurulu Üyeleri Osman BOZ, Murat ASLAN, DAİB Denetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman ŞAKİROĞLU ve Volkan DÖLEKLİ’nin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, 2019 yılında 1 milyar 842 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, 2020 yılında 2 milyar dolar ihracat hedeflerinin olduğunu kaydetti. Geride kalan 2019 yılında Iğdır’da 71 milyon dolar, Elazığ’da 47 milyon dolar, Van’da 45 milyon dolar, Hakkari’de 19 milyon dolar, Ağrı’da 31 milyon dolar, Erzurum’da 27 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini açıklayan DAİB Başkanı Ethem TANRIVER ‘‘Bu yıldan ve gelecek yıllardan umutluyuz. Çünkü bulunduğumuz bölge hedef pazar konumundaki birçok ülkeye yakın. Yeter ki, biz bunu değerlendirmesini bilelim’’ dedi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2019 yılında iki bin 657 firma ihracat yaptı. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 2019 yılında 37 oldu. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren sektör sayısı ise 17 olarak kaydedildi. 2019 yılında yapılan ihracatın 1 milyar 416 milyon dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluştururken, ilk sırada 242 milyon dolar ile Makine Sektörü gelirken, ikinci sırada 230 milyon dolar ile Kimya ile 215 milyon dolar ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü takip etti. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise 444 milyon dolar ile Irak  alırken, bu ülkeyi, 121 milyon dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 104 milyon dolar ile Almanya ve 94 milyon dolar ile İran’’ diye konuştu.

DAİB olarak geride kalan yıl içerisinde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde planlanan çalışmalara da değinen DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, Bölgemizin konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına kolay erişim imkânı sunması ve 6 ülkeye doğrudan ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Hâlihazırda, komşu ülkelerimiz ihracatımız öne çıksa da, mevcut potansiyelinin altındadır. Bunda, bu pazarlarda yaşanan daralmanın ve bölgesel çatışma ve sorunların yoğunlaşmasının önemli etkisi var. Yaşanan çatışma ve kaos ortamının düzelmesiyle, pazar potansiyelleri daha da artacak olan bu ülkelere olan ihracatımız  daha da ivmelenecektir. 2020 yılının başta ülke ekonomisi olmak üzere ihracatçılarımız açısında da başarılı ve dolu dolu bir yıl olmasını temenni ediyorum." ifadesinde bulundu.


İlgili Görseller