DAİB İNŞAAT HEYETİ ROMANYA’DA

DAİB İNŞAAT HEYETİ ROMANYA’DA

DAİB koordinasyonu ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği çerçevesinde Köstence-Bükreş/Romanya’ya, 17-21 Kasım 2019 tarihlerinde Yapı-İnşaat Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmiştir. Ticaret heyetine Türkiye’nin farklı illerinden inşaat ve tamamlayıcı sektörlerde faaliyet gösteren üretici ihracatçı firmalardan oluşan 18 temsilci katılmıştır.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yer aldığı heyet, ilk ziyaretini Romanya’nın en büyük yapı marketlerinden biri olan Dedeman yapı marketi ziyaret etmişlerdir. Köstence’de bulunan Dedeman Yapı Market, heyet üyelerimiz tarafından detaylı olarak ziyaret edildikten sonra firma yetkililerin de katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen toplantıda heyet üyelerimiz ürünlerini ve firmalarını ayrı ayrı tanıtmış ve görüşme sağlanmıştır. Yapı market yetkilisi tarafından heyetimize firması ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgilendirme yapmıştır. Akabinde, T.C. Köstence Başkonsolosu Sulhi TURAN, Köstence Ticaret Ataşesi Kadir YAZIHAN, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER ve YK Üyelerinin katılımıyla, Köstence Ticaret ve Sanayi Odası ziyareti gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Oda YK Başkanı tarafından heyetimize Romanya’nın ekonomik ve dış ticaret göstergeleri, Türkiye ile olan ticareti değerlendirilmiştir.

 

Ticaret Odasındaki görüşmelerin hemen ardından ikili görüşmelerin düzenlenmiş, Köstence’de bulunan yerleşik firmaların katılımıyla iş forumu yapılmıştır. Karşılıklı olarak bütün firmalar firma tanıtımlarını gerçekleştirdikten sonra bölgenin yabancı yatırımlar için potansiyeli, yapı ve inşaat alanında bölgenin genel durumu hakkında detaylı bir sunum yapılmıştır.

 

Heyet, Köstence’deki temaslarını bitirdikten sonra Bükreş’e intikal etmiştir. Resmi program çerçevesinde, Romanya İnşaat Sanayi İşverenleri Birliği’ni ziyaret edilmiş, Birlik Başkanı Liviu Lulian SIMION tarafından heyetimiz karşılanmış ve toplantı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen toplantıda heyet katılımcısı firmalarımız münferit olarak firmalarını ve faaliyet alanlarını anlatmış ve kartvizit-katalog bırakılmıştır. Sayın Simion firmalarımıza faaliyet alanlarının Romanya pazarındaki yeri ve doğru muhatapları konusunda detaylı bilgiler vermiştir.  Bükreş Intercontinental Otel toplantı salonunda, yerleşik ithalatçı firmalar ile heyet katılımcısı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. B2B’ye ilgili sektörden yoğun ilgi olmuştur.

İnşaat Sanayi İşverenleri birliği ziyaretinden hemen sonra Romanya’nın önde gelen STK’ları arasında yer alan ülkede faaliyet gösteren büyük çaplı Türk firmalarının çatı kuruluşu olan TİAD ziyaret edilmiştir. TİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sayın Ahmet Hamdi Demirel, Sayın Naci Kanbay, YK Üyeleri, Genel Sekreter Sayın Barbaros Yıkar ve sektörde faaliyet gösteren üyeleri tarafından karşılanan heyete Genel Sekreter Sayın Yıkar tarafından bir sunum yapılmış, Sayın Demirel ise heyet üyelerinin Romanya pazarına ilişkin tüm sorularını detaylı bir şekilde cevaplandırmıştır.

DAİB Yönetimi Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver Başkanlığındaki temsil heyeti Bükreş Ticaret Müşaviri Sude Gürcan’ın yerinde ziyaret etmiştir. Sayın Gürcan heyet üyelerini Türkiye ile Romanya arasındaki ikili ticari ilişkilere ilişkin olarak bilgilendirirken, Sayın Tanrıver Romanya pazarında çok büyük potansiyel gördüklerini, AB fonlarından dolayı 2024 yılına kadar pazarın canlılığını koruyacağını, ihracatımızda ilk 10 Pazar arasında yer alana Romanya’yı değerlendirmekte biraz geç kaldıklarını ancak yoğun bir çaba ve ilgili kamu kurumlarının desteği ile mevcut 3,8 Milyar Dolarlık ihracatın çok daha yukarılara taşınabileceğine inandığını belirtmiş, Birliğin bundan sonraki çalışmalarında kullanılmak üzere Müşavirliğimizde mevcut olan yerel firma listelerini rica etmiştir.

Tanrıver;  Romanya Bölgemiz açısından kritik öneme sahiptir.

Heyet programında gerçekleştirilen çalışmalar incelendiğinde bölgenin dış ticaretine yön veren bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından heyetimize karşı büyük bir ilgi olduğu görülmektedir.

Ticaret Heyetinin gerçekleştirildiği Romanya bölgemiz açısından kritik bir öneme sahiptir. Son dönemlerde Romanya ve Türkiye arasındaki gerek ekonomik gerekse siyasi ilişkiler en üst seviyede ilerlerken bizde Birlik olarak bu bölgeleri aşındıracağız. Fırsatları iyi değerlendireceğiz. Mevcut ihracat pazarlarımızın geniş coğrafyalara dağılması en büyük hedefimizdir. Bölgenin dış ticaretine yön veren bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından heyetimize karşı büyük bir ilgi olduğu görülmektedir. ifadesinde bulundu


İlgili Görseller