YEŞİL PASAPORT HAKKI TANINACAK OLAN İHRACATÇILAR İÇİN İHRACAT LİMİTİ DÜŞÜRÜLDÜ

YEŞİL PASAPORT HAKKI TANINACAK OLAN İHRACATÇILAR İÇİN İHRACAT LİMİTİ DÜŞÜRÜLDÜ

İhracatçıların yeşil pasaport sahibi olabilmesi ile ilgili ilk adım, Resmi Gazete’nin 9 Ağustos 2016 tarihli sayısında yayınlanan, “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7.maddesiyle, “son üç yılda Bakanlar Kurulunca belirlenecek  ortalama tutarın üzerinde ihracat gerçekleştiren firmanın yetkililerine, iki yıl süreyle hususi damgalı (yeşil) pasaport verilebilir” hükmünün getirilmesiyle atılmıştı. Resmi Gazete’nin 23 Mart 2017 tarihli sayısında ise ihracatçıların yeşil pasaport sahibi olabilmelerinin şartları belirlenip, her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılarak, son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması esas alınmıştı. Resmi Gazete’nin 11 Kasım 2019 tarihli sayısında ise İhracatçı firma temsilcilerinden yeşil pasaport için istenen ihracat limiti yüzde 50 azaltılarak 500 bin dolar oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, son 3 takvim yılı itibariyle, yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilebilecek.

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER; “Yeşil pasaportun ihracatçıya vizesiz seyahat özgürlüğü ile hızlı hareket kabiliyeti sağladığını belirterek, ihracatçının aktif olarak yabancı ülkelere gidebilmesi için de gerekli olduğunu söyledi.

Yeşil pasaportun devletin ihracatçıya verdiği önemin göstergesi olduğunu anlatan Tanrıver, "Devletimiz ihracatçımıza yeşil pasaport imkânı sağlamış durumda. İhracatçılar olarak yeşil pasaport için ihracat limitlerinin aşağı çekilmesini istedik. Ve ihracat limiti aşağıya çekildi. İhracat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için de olmazsa olmaz bir konu ve zaten gerekli tüm desteği veriyor. Ticaret Bakanımız da aynı şekilde desteklerini esirgemiyor. Bu konuda onlara teşekkür ediyoruz." dedi.

Tanrıver, yeşil pasaportun ihracatçının cebinde hazır olması gerektiğini vurgulayarak, "Yeşil pasaportla bölgenin ihracatının artacağına inanıyoruz. Karşılıklı ilişkileri sıcak tutarak ilişkilerimizi artırdığımız takdirde sıcak satışlarımız da peşinden gelecek.


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.