2018 ihracatımız 1 milyar 777 milyon dolar

2018 ihracatımız 1 milyar 777 milyon dolar

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2018 yılı ihracat rakamları ve değerlendirme toplantısı DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri Osman BOZ, Murat ASLAN, DAİB Denetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman ŞAKİROĞLU ve Volkan DÖLEKLİ’nin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, 2018 yılında 1 milyar 777 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, 2019 yılında 2,5 milyar dolar ihracat hedeflerinin olduğunu kaydetti. Geride kalan 2018 yılında Iğdır’da 82 milyon dolar, Elazığ’da 37 milyon dolar, Van’da 32 milyon dolar, Hakkari’de 30 milyon dolar, Ağrı’da 26 milyon dolar, Erzurum’da 21 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini açıklayan DAİB Başkanı Ethem TANRIVER ‘‘Bu yıldan ve gelecek yıllardan umutluyuz. Çünkü bulunduğumuz bölge hedef pazar konumundaki birçok ülkeye yakın. Yeter ki, biz bunu değerlendirmesini bilelim’’ dedi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 2017 yılında iki bin 500 firma ihracat yaparken, 2018 yılında bu rakam iki bin 739'a yükseldi. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 2018 yılında 34 oldu. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren sektör sayısı ise 16 olarak kaydedildi.2018 yılında yapılan ihracatın 1 milyar 386 milyon dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluştururken, ilk sırada 235 milyon dolar ile Makine Sektörü gelirken, ikinci sırada 214 milyon dolar ile Kimya ile 195 milyon dolar ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü takip etti. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise 440 milyon dolar ile Irak  alırken, bu ülkeyi, 128 milyon dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 97 milyon dolar ile İran  ve 88 milyon dolar ile Almanya’’ diye konuştu.

DAİB olarak geride kalan yıl içerisinde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde planlanan çalışmalara da değinen DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, Bölgemizin konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına kolay erişim imkânı sunması ve 6 ülkeye doğrudan ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Hâlihazırda, komşu ülkelerimiz ihracatımız öne çıksa da, mevcut potansiyelinin altındadır. Bunda, bu pazarlarda yaşanan daralmanın ve bölgesel çatışma ve sorunların yoğunlaşmasının önemli etkisi var. Yaşanan çatışma ve kaos ortamının düzelmesiyle, pazar potansiyelleri daha da artacak olan bu ülkelere olan ihracatımız  daha da ivmelenecektir.’’ İfadesinde bulundu.


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.