URGE Gıda Küme Firmaları Irak Ticaret Heyeti

URGE Gıda Küme Firmaları Irak Ticaret Heyeti

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen “Bölgemizdeki Gıda İhracatının Artırılması" URGE projesi kapsamında gerek Irak ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin arttırılması gerekse her iki tarafta ki gümrük idarelerindeki işleyiş ve sorunların yerinde görülmesi amacıyla 14-17 Ekim 2018 tarihleri arasında Irak/ Erbil ve Duhok’a ticaret heyeti düzenlendi.

DAİB tarafından Irak’ta yerleşik alıcı, toptancı, distribütör ve perakende zincirleri nezdinde küme üyesi firmaların tanıtımını yapmak ve düzenlenen B2B görüşmelerine katılımı teşvik etmek amacıyla organize edilen Irak/ Erbil-Duhok Ticaret Heyetinde Gıda sektörü ağırlıklı olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi illerinden (Erzurum, Elazığ, Şırnak, Erzincan) ihracatçı firma temsilcilerinin yanında Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu ile Diyarbakır, Şırnak gibi illerimizin Ticaret ve Sanayi Oda Başkanlarının da yer aldığı yaklaşık 30 işadamından oluşan geniş bir katılımlı bir heyet yer aldı.

Erbil, Duhok ve Zaho bölgesini kapsamakta olan program çerçevesinde, resmi temaslar kapsamında Ticaret Bakanlığımız ve Erbil Büyükelçiliğimiz himayelerinde, ticaret müşavirimizin de katkılarıyla Erbil Valisi başta olmak üzere, Erbil Ticaret Odası ve Duhok Ticaret Odası ile yoğun temaslar gerçekleştirildi. Erbil Valisinin de katılımıyla, Erbil ve Duhok Ticaret Odalarının ev sahipliğinde, heyetimiz ve Iraklı işadamlarının katılımıyla düzenlenen İş Forumu’nun yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili firma görüşmeleri de (B2B) gerçekleştirildi.  

Irak Çok önemli Bir Pazar

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver; ‘’Irak Türkiye için olduğu kadar birçok ülke içinde önemli bir pazar. Türkiye birçok sektörüyle Irak’a önemli düzeyde ihracat gerçekleştirmekte. Ancak birçok ülke bu pazardan daha fazla pay alabilmek için zaman zaman Türk ürünlerine yönelik karalama ve muhtelif engellemeler yaşanmaktadır. Program kapsamında yaptığımız toplantılar da Çifte vergilendirme, İntertek vb. tarife dışı engeller gibi ihracatçımızın Irak’la ticarette yaşadığı sorunları karşı taraf yetkilileri ile paylaştık. Heyetin izlenimleri çok iyi oldu. Verimli geçen toplantının ardından özellikle ihracatta yaşadığımız sorunların önümüzdeki süreçte çözüme kavuşacağını umuyorum.’’ ifadesinde bulundu.

İki ülke arasında ticaret hacminin daha da büyümesi ve seri yapılması doğrultusunda Bölgede ki Irak tarafında ki Halil İbrahim Gümrük İdaresi ve ülkemiz tarafındaki İpekyolu Gümrük İdarelerine yerinde ziyaret gerçekleştirilerek, gümrük idareleri üst yöneticileri ile gümrük işlemlerinin daha da hızlandırılması başta olmak üzere ihracatçılar tarafından yaşanan sorunlar masaya yatırıldı. 

İpekyolu Gümrük İdaresine Teşekkür

Çok faydalı ve verimli geçen bu toplantı kapsamında İpekyolu Gümrük Bölge Müdürlüğü ile paylaşılan en önemli sorunlardan olan biri olan yolcu salonlarında gümrük işlemlerinin uzun sürmesi ve bekleme koşullarının iyileştirilmesi hususunda içinde bulunduğumuz hafta içinde İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından hızlıca çözüm üretilmiş olup,  gümrük işlemleri için bekleme süreleri 6-7 saatten 15-20 dakikaya inmiştir. Bu doğrultuda, konuya göstermiş olduğu hassasiyet ve hızlıca çözüm üretmeleri nedeniyle İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürümüze, Habur Gümrük Müdürümüze ve ekiplerine ihracatçılarımız adına teşekkür ediyoruz.


İlgili Görseller
İlgili görsel Bulunmamaktadır.