DAİB Yaş Meyve Sebze Kümesi World Food Moscow Fuarına Katıldı

DAİB Yaş Meyve Sebze Kümesi World Food Moscow Fuarına Katıldı

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da 17-20 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen World Food Moscow 2018-Uluslararası Gıda Fuarı, toplam 25.000 m² kapalı alanda gerçekleştirildi ve fuara 64 ülkeden 1500 firma katıldı. Fuarda her türlü (dondurulmuş dâhil) gıda ve içecek (fırın, dondurma, zeytin, zeytinyağı, çikolata, şekerleme, meyve-sebze, alkollü içecekler, süt, deniz ürünleri, organik ürünler, tütün, ekmek ve pasta teknolojisi, gıda işleme sistemleri, gıda katkı maddeleri) sergilendi. World Food Moscow fuarı dünyanın en büyük prestijli gıda fuarlarından biri olarak yer alıyor.

Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki son dönem dış ticaret verilerine bakıldığında, 2016 yılında ihracatımız 1.733.568.570 milyar Dolar (bir önceki yıla göre yaklaşık % 52 düşüş), ithalatımız 15.160.961 milyar Dolar (bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %25 düşüş). İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 yılında önceki yıla göre yaklaşık % 30 oranında azalarak 16,9  milyar dolara düşmüştür. 2017 yılında Rusya’ya ihracatımız, önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 58 oranında artarak, 2.735.484 milyar Dolara ulaşmıştır. Aynı dönemde ithalatımız ise yaklaşık % 29 oranında artarak 19.513.833 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde ticaret hacmimiz geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 32 oranında artarak 22.249.317 milyar Dolar olmuştur.

Rusya’nın Türkiye’den ithalatında 2017 yılı verilerine göre en fazla ithalat yaptığı kalem yaş meyve sektöründe başta trunçgiller olmak üzere (taze veya kurutulmuş), üzümler ( taze veya kurutulmuş ), kayısı, kiraz, şeftali ( nektarin dahil ), erik ve çakal eriği ( taze ), soğanlar, şalotlar, sarımsaklar, pırasalar ve diğer soğanımsı sebzeler (taze veya soğutulmuş) gibi ürünler yer alıyor ve buda yaklaşık 600 milyon Dolar’ın üzerinde.

Coğrafik olarak yakın olması ve ithalat verilerine bakıldığında Rusya Federasyonu özellikle yaş meyve sektöründe bölgemiz için en önemli pazarlardan biri. T.C. Ticaret Bakanlığımız’da başta navlun desteği olmak üzere ihracatçı firmalarımıza sunduğu ihracata yönelik devlet yardımları pazara girişte firmalarımıza cok ciddi destekler sunuyor.

Birliğimiz tarafından 2017 yılında T.C. Ticaret Bakanlığımız 2010/8 Sayılı Uluslar arası rekabetçiliğin desteklenmesi hakkında Tebliğ kapsamında hayata geçirilen “Meyve sebze sektöründe ihracatın geliştirilmesi için işbirliği-güçbirliği” projesinde yer alan hepsi yaş meyve sektöründe faaliyet gösteren 11 firmanın katılımıyla bahse konu fuara ziyaretçi olarak katılım sağlanmıştır. Firmalarımızın mevcut ihracat pazarlarına bakıldığında yaş meyve sektöründe başta Irak olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihracat gerçekleştirmekteler. Pazarın çeşitlendirilmesi ve halihazırda mevcut atıl potansiyelin harekete geçirilmesi açısından Rusya Federasyonu firmalarımız açısından çok önemli. Rusya Federasyonu’nun ithalatında tüketim mallarının ağırlığı devam ettiği sürece ülkemiz menşeli tüketim mallarına bu pazarda ihtiyaç duyulması beklenilmektedir. Ülkemiz menşeli ürünler Rusya pazarında fiyat ve kalite olarak rakiplerine göre avantajlı konumda bulunmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumu da diğer ülkelerle rekabet açısından, ülkemizi avantajlı duruma getirmektedir.

Bu amaçlar doğrultusunda, firmalarımız Wold Food Moscow fuarında özellikle Rusya Federasyonunda yerleşik ve bölgede cok ciddi dağıtım ağına sahip ithalatçı firmalar ile detaylı görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Rusya Federasyonunun en büyük gıda dağıtım merkezlerinden biri olan ve ilgili sektörde yapılan bütün ithalatların ülkeye giriş yaptığı merkezlerden biri olan ve bu sektörde faaliyet gösteren ithalatçı-tedarikçi firmaların yerleşik olduğu Food City ziyareti yapılmıştır.

Food City yetkililerine kümenin tanıtımı yapıldıktan sonra, firmalarımız tercümanları eşliğinde muhatapları ile görüşmeleri sağlanmıştır.

Food City yerleşkesinde açılışı gerçekleştirilen Türkiye pavillonunun açılışına iştirak edilmiştir.

DAİB Başkanı Sayın Ethem TANRIVER;

İhracat seferberliği başlatmak amacıyla yola çıkılan ve kümelenme odaklı hazırlanan URGE projemiz kapsamında firmalarımıza verilen hizmetler değerlendirildiğinde, belirlenen hedeflere, diğer deyişle firmalarımızın ihracata ulaşmada kat etmesi gereken bütün aşamalar tecrübe edilmiştir. Moskova, St. Petersburg gibi büyük kentlerde artan harcanabilir gelir ve bölgelerin önemli kentlerindeki büyüme tüketim malları ihracatı bakımından önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle yaş meyve-sebze, gıda sanayi ürünleri gibi sektörlerde potansiyel bulunmaktadır. Firmalarımız için Moskova ve St. Petersburg haricindeki bölgelerde de önemli pazar fırsatları bulunmakta olup, bu fırsatların firmalar tarafından araştırılmasında yarar bulunmaktadır. Artan tüketim ve değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak “franchising” de ülkede giderek yaygınlaşmaktadır. Rusya pazarında başarı sağlayan firmalarımızın ortak özellikleri pazara uzun vadeli bir bakış açısı ile yaklaşmak, ülkede ofis, depo, mağaza kurmak sureti ile bir dağıtım ağı oluşturmak, ülke koşullarına hakim, vasıflı yerel personel istihdam etmek olmuştur. Firmalarımızın ülkeye yönelik ihracat planlarını hazırlarken bu faktörleri göz önünde bulundurmaları, sabırlı olmaları ve ürünlerine en uygun yaklaşımı belirlemek üzere pazarda araştırma gerçekleştirmeleri gerekmektedir.


İlgili Görseller