Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha DAİB’i Ziyaret Etti

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha DAİB’i Ziyaret Etti

‘Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkiler ve İkili İşbirliği İmkanları’ konulu toplantıya katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Erzurum’a gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybıha, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DAİB) ziyaret etti.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Büyükelçi Sybıha’nın ziyaretinde, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, DEİK Türkiye İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, EkoAvrasya Genel Sekreteri Beşir Var hazır bulundu.

DAİB Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. DAİB’in çalışmaları, bölgenin ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi hakkında Büyükelçi Andrii Sybıha’ya bilgi veren Tanrıver, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin 17 ilde toplam 7 bin 500 üye ile hizmet verdiğini belirterek bölge illerimizin kalkınması açısından ihracat son derece önemli olup, ihracatımız arttıkça illerimizin ekonomik ve sosyal olarak her anlamda daha da kalkınacaktır’’ ifadesinde bulundu.

TANRIVER; YATIRIM ÇAĞRISI

Erzurum ve Ukrayna arasında oluşan potansiyelin aktive edilmesi için,  ticari anlamda yapılacak anlaşmaların, görüşmelerin ve karşılıklı işbirliklerinin her iki taraftaki firmaları ihracat anlamında daha avantajlı konuma getireceğine inandığını belirten Ethem Tanrıver; Bizler Ukrayna ile her alanda işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz.  Ukrayna’ya ihracatta inşaat malzemeleri, otomotiv yan sanayi, elektrikli ev aletleri ve çeşitli gıda maddeleri sektörlerinin büyük potansiyel arz ettiği görülmektedir. Sayılan tüm bu sektörlerde az veya çok ekonomik faaliyetlerin gözleniyor olmasına karşın, birçok sektörde pazarın zorluğu nedeniyle işadamlarımız uzak durmayı tercih etmektedirler. Firmalarımızın sadece dış ticaret yoluyla ticari ilişkilerini sürdürmesi yerine, ekonomik ilişkilere de ağırlık vererek, Ukrayna’da yatırıma yönelmeleri, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geleceği açısından çok önemlidir. Halen gıda, tekstil ve hazır giyim, temizlik maddeleri gibi klasik mal gruplarında odaklanan dış ticaretimizin çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden firmalarımızı yatırım yapmaya çağırıyoruz.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğindeki ziyarette Büyükelçi Andrii Sybıha, DAİB Başkanı Ethem Tanrıver'e ziyaretin anısına çini bir tabak hediye ederken, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver’de Büyükelçiye, Bakır tabak hediye etti.

 


İlgili Görseller