Dicle Kalkınma Akansı (DİKA) ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ortak platformda yatırımcılarla bir araya geldi.

Dicle Kalkınma Akansı (DİKA) ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ortak platformda yatırımcılarla bir araya geldi.

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) ve Dicle Kalkınma Ajansı işbirliğiyle, Şırnak’ta İhracata Yönelik Devlet Destekleri konulu Bilgilendirme Seminerleri düzenlendi.

Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan İhracata Yönelik Destek Programlarının tanıtılması, Dış ticaretle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek ve hedef pazar ülkeleri ile ilgili teknik bilgilerin paylaşılması amacıyla Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ile Dicle Kalkınma Ajansı 26 Temmuz 2018’de Şırnak/Cizre’de bölgedeki firmaların kurumsal kapasitesinin ve bölge yatırımcılarının ihracat potansiyelinin artırılması, ülkemizin yurtdışındaki gücünü artırmayı ve ihracat kapasitesinin de daha iyi seviyelere getirilerek ülkemizin ekonomik büyüklüğüne katkı sunmak için Yurtdışı Devlet Destekleri konulu toplantıda bir araya geldi.

Bilgilendirme Seminerinin açılış konuşmasını yapan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz ALTINDAĞ ‘‘Ülkemizin önemli ihracatının yapıldığı sınır kapımız Habur’a olan lojistik yakınlık ve Orta Doğu pazarının büyüklüğü gibi stratejik etmenlere sahip olan bölgemiz yatırımcılarının gücüne bilgi ile yön vermeyi hedeflemekteyiz. Bu misyonla harekete geçtiğimiz faaliyet programımız sebebiyle DAİB ile işbirliği içinde bir eğitim düzenliyoruz. Ajans olarak bölgenin kalkınması ve gelişmesi açısından bu tür organizasyonları önemsiyoruz’’ dedi

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ise, ‘‘Birlik olarak 17 ili temsil ediyoruz, geniş bir coğrafyamız var. Gittiğimiz yerlerde eğitim programları yaparak firmalarımıza teşvikler hakkında bilgiler sunduk. Amacımız firmalarımızı daha da bilinçlendirip, yaptıkları işin ne kadar önemli olduğu hakkında bilgilendirmek ve mevcut olan teşviklerden faydalanmalarını sağlamaktır." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, İhracata Yönelik Devlet Destekleri sunumuyla devam etti. Bu kapsamda firmaların pazarlama ve üretim becerilerini geliştirmeleri amacıyla ‘‘Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Markalaşma ve Turquality, Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi ve Eximbank kredileri vb’’ konu başlıklarında bilgilendirme yapıldı.

Yaklaşık 100 ihracatçı firma temsilcilerinin katıldığı bilgilendirme seminerlerinin faydalı ve doyurucu olduğunu ifade eden katılımcılar ‘‘Bu tür programların ihracata yönelik farklı konularda da yapılması gerektiğini belirterek memnuniyetleri dile getirdiler. Sunumların gerçekleştirilmesinin ardından, program soru ve cevap bölümüyle birlikte son buldu.

Bahse konu bilgilendirme seminerine Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri, iş adamları, ihracatçılar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 


İlgili Görseller