Van'da İhracatçılarımızla Buluştuk
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu, Van'da bir dizi çalışma programı gerçekleştirdi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu, Van’da bir dizi çalışma programı gerçekleştirdi.

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER Başkanlığındaki heyette, DAİB Başkan Yardımcısı Kâmil POLAT, DAİB Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Taşkın, Erhan YAYCILI, Mehmet Zeki KUBA, İbrahim TURAN, Denetim Kurulu Üyesi Abdurrahman ŞAKİROĞLU yer aldı.

Van Valimiz Mehmet Emin BİLMEZ başta olmak üzere, Van TSO Başkanı Necdet Takva, Batman OSB Bşk. Yaşar Şen, Doğu Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Akif Ertekin ve ihracatçı firmalarımızı ziyaret eden Heyet, Van ilinden yapılan ihracat ile ilgili değerlendirmelerin yanında,  bölge ihracatının daha da artması hususunda planlanan çalışmalar ve ihracatçılarımızın sorunlarının en hızlı şekilde çözülebilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.

Önceliğimiz İhracatın Artırılması

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, “Van ilimiz, sahip olduğu konum nedeniyle bölgesinde önemli ticaret merkezlerine kolay ulaşım olanaklarına sahip olup, gelişmekte olan sanayi altyapısı, zengin maden yatakları ve verimli tarım alanlarıyla çok önemli bir cazibe merkezi olabilecek illerimizden. Bu anlamda, DAİB olarak biz de, tüm ilerimizde olduğu gibi Van ilimizdeki ihracatçılarımıza da en iyi düzeyde hizmet sunabilmeyi önemsiyoruz. Bu doğrultuda planladığımız birçok çalışmayı değerlendirmek ve paylaşmak amacıyla çok faydalı toplantılar ve ziyaretler gerçekleştirdik, firmalarımızın çalışmalarını yerinde gördük. Malum, 2020 yılında pandemi döneminde sınır kapılarımızın kapalı olması ihracatımızı derinden etkiledi. İçinde bulunduğumuz süreçte ihracatın aksamadan devam edebilmesi çok önemli. Bu doğrultuda son 1 yıllık süreçte bu doğrultuda çok yoğun gayret sarf ediyoruz. Eylül ayında da halihazırda %8 oranında ihracat artışımız var. İnşallah, 2021’in son 4 ayında geçen seneye göre ihracat artışımızı devam ettirerek 2021 yılını Birlik olarak bu zor koşullarda %5-6 oranlarında artışla kapatmayı hedefliyoruz. Tüm bölge illerimizi ziyaret ederek, ihracatçılarımızla bir araya geliyor onların sorun ve bizlerden beklentilerini ilk ağızdan dinliyoruz. Bugün de bu amaçla Van’dayız Bölgemizin potansiyelini ve avantajlarını iyi biliyoruz.  Bu yüzden Birlik olarak bizlerde Bölgemizin ihracatı nasıl arttırılır ve Birlik olarak ihracatçılarımıza daha iyi nasıl hizmet ederiz düşüncesiyle çalışmalarımızı planlıyoruz.’’