Üniversite Sanayi İşbirliği Çerçevesinde DAİB ve Atatürk Üniversitesi
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ile Erzurum Atatürk Üniversitesi kurumsal işbirlikleri kapsamında bir araya geldi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) ile Erzurum Atatürk Üniversitesi kurumsal işbirlikleri kapsamında bir araya geldi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği hizmet binasında DAİB ile Atatürk Üniversitesi arasında Üniversite-Sanayi iş birliğini güçlendirebilmek amacıyla biraraya gelinen toplantıya DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Polat, Rektör Yardımcısı Ayhan Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Aslan, Osman Boz, İbrahim Turan, Denetim Kurulu Üyeleri Abdurrahman Şakiroğlu ve Volkan Dölekli ve Üniversite birim ve ofis koordinatörleri katıldı.

REKTÖR PROF. DR. ÖMER ÇOMAKLI  “BİLGİYİ ÜRETİME DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Üniversite olarak şehrimize ve bölgemize ne tür katkılar sunabiliriz düşüncesiyle çalışıyoruz.  Erzurum olarak potansiyelimizi ortaya koyup bizde şehrimizin ve ülkemizin kalkınma çabalarına destek olmayı arzu ediyoruz. DAİB ile işbirliğimiz bu anlamda önemli. Birlik yönetimimizle bir araya gelerek üniversitemizde yapılan bilimsel ve akademik çalışmaları iş dünyası ile daha fazla buluşturma noktasında görüştük. Bölgemizde üretim gerçekleştiren ihracatçılarımıza çözüm üretip bölge genelinde maksimum ihracat seviyesine ulaşmaları için DAİB ile işbirliğine devam edeceğiz. Amacımız; sanayi projelerinin belli başlı alt sistemlerini şehrimizdeki sanayicimizin ve üniversitelerimizin tecrübesi ve imkânlarıyla yapabilmek. Bu işbirliğindeki hedefimiz; bilgiyi üretime dönüştürmek, Erzurum’a ve bölgeye katma değer sağlayacak, ülkemizin sanayisine, teknolojisine, ekonomisine faydalı olmak” diye konuştu.

DAİB BAŞKANI ETHEM TANRIVER; “ÜNİVERSİTE VE SANAYİ ZİNCİRİN HALKALARI”

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ise, “Üniversitemiz ve sanayilerimiz birbirine bağlı ve ikisi de zincirin birer halkasıdır. Sanayinin değerini yükseltmek için akademik bir yönlendirmeye ihtiyaç var. Atatürk Üniversitemizle yaptığımız bu işbirliği bu anlamda çok önemli. Katma değeri yüksek üretimler yaptığımız zaman imalatımız artacak ve ihracatta artacak. Dünyayla yarışmak için artık katma değer yüksek ürünler üretmek zorundayız bunu da bilim ile yapacağız. Yani teoriği pratiğe çevirmek, bilgiyi ürüne dönüştürmek gerekiyor. Bunun için üniversitemizin bu ziyareti bizleri çok mutlu etti.” ifadesinde bulundu.