TİM Doğu Anadolu Meclisi Erzurum'da Toplandı
TİM tarafından ilki şubat ayında Gaziantep'te "TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi" adıyla düzenlenen, açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerin ikincisi, "TİM Doğu Anadolu Meclisi" adıyla Erzurum'da gerçekleştirildi.

TİM tarafından ilki şubat ayında Gaziantep'te "TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi" adıyla düzenlenen, açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerin ikincisi, "TİM Doğu Anadolu Meclisi" adıyla Erzurum'da gerçekleştirildi.

TİM Başkanı İsmail Gülle ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmaya, Erzurum Valisi Okay Memiş, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ve çok sayıda iş insanının katıldığı toplantıda, Bölge ihracatçıların sorunları ele alındı.

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER; Türkiye’nin son 15 yılda ekonomi anlamında yakaladığı değişim ve büyümedeki faktörlerden bir tanesi de KOBİ’lerin sahip oldukları potansiyelin farkına vararak üretim kapasitelerini artırıp dünya pazarlarına açılmalarıdır. Bugün ülkemizin pek çok bölgesinde daha fazla ihracatın nasıl gerçekleştirileceği tartışılmaktadır. Zira, ülkemiz ekonomisinde ihracatın büyümedeki pozitif katkısı ve döviz girdisi ile birlikte Hükümetimizin dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefi, gerek işletmelerimizin gerekse biz ihracatçı birliklerinin bu konuda daha fazla çalışmalar yapmasına ve sorumluluk üstlenmemiz sonucunu doğurdu. Bu doğrultuda, Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından il-il ve bölge-bölge ihracatçılarımızla yerinde buluşma ve ihracat başarıları daha nasıl arttırılır yönünde sıkı bir saha ziyareti ve toplantı-çalıştay süreci başlattık.  İlki şubat ayında Gaziantep'te "TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi" adıyla düzenlenen, açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclislerin ikincisi, "TİM Doğu Anadolu Meclisi" adıyla Erzurum'da gerçekleştirdik.’’ İfadesinde bulundu.

 Gazeteci Hakan Çelik´in moderatörlüğünde, Erzurum başta olmak üzere bölge illerimizin ihracatının arttırılması ve ihracata ilişkin sorunların çözümlenmesi aşamasında Tüm paydaşların bir araya geldiğini belirten DAİB Başkanı Ethem TANRIVER ‘‘çok önemli ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bugün ve yarında Kobi İhracat Seferberliği kapsamında yoğun eğitim programlarımızla bu programımız devam ediyor.’’ dedi.

KOBİ İHRACAT SEFERBERLİĞİ İLE KOBİLERİMİZİN İHRACATA BAŞLAMALARINI HEDEFLİYORUZ?

İhracatın Artık Olmazsa Olmaz olduğunu vurgulayan DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, ‘‘Biliyoruz ki, bölge illerimizin kalkınması açısından ihracat son derece önemli olup, ihracatımız arttıkça illerimiz ekonomik ve sosyal olarak her anlamda daha da kalkınacaktır. Zira, yapılacak her 1000 dolarlık ihracatın ilimize, bölgemize para girişinin yanında, yeni bir istihdam, yeni bir yatırım olarak geri döneceğini çok iyi biliyoruz.  DAİB olarak inşallah bizler üretici olan tüm firmalarımızın mutlak bir şekilde ihracata başlamalarını hedefliyoruz. TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak ihracatın artırılması yönünde çok iyi bir sinerji yakalamış durumdayız. Bu sinerji ile Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından KOBİ’leri ihracata daha fazla katkıda bulunmaları için yeni başlatılan TİM KOBİ İhracat Seferberliği programını da bugün ilk olarak Erzurum’da başlattık. Bugün ve yarın yaklaşık 100 firmamızın katılımıyla ihracata ilişkin 2 gün sürecek dolu dolu eğitimler gerçekleştirilecek. KOBİ’lerimizin, bu eğitimlerden maksimum düzeyde istifade edeceğini umuyoruz. ‘’ belirtti.

Tanrıver: "İNOVATİM lansmanını gerçekleştirdik”

DAİB Başkanı Ethem TAnrıver, Türkiye'nin 72 ilindeki 150 üniversitede inovasyonu odak noktasına alan 2 bin 920 kişilik dev bir aileden oluşan İnovaTİM, ile yeni bir çalışmaya imza atarak liselerde eğitime başladık. Liselerde Yapay Zeka ve İnovasyon Eğitimleri projemizin lansmanını TİM Doğu Anadolu Meclisi Buluşması kapsamında Erzurum'da gerçekleştirdik. Bu kapsam da Erzurum Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi ziyaretimizin ilimiz gençlerine büyük katkılar sağlamasını diliyoruz.”

Toplantının ardından TİM Başkanı İsmail Gülle, DAİB Başkanı Ethem Tanrıver ve beraberindeki heyet TİM ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından, teknolojik katma değeri yüksek ve ihracat odaklı projelere sahip girişimcilerin desteklenmesi amacıyla kurulan Erzurum TİM-TEB Girişim Evi'ni ziyaret etti. Heyet, TİM-TEB Girişim Evleri'nden destek alan girişimcilerin projelerini tanıttığı stantları ziyaret ederek girişimcilerle görüş alış verişinde bulundu.