Suudi Arabistan - Türkiye İş Forumu

SİRKÜLER: 2023- 155

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un 18-20 Mart 2023 tarihlerinde Suudi Arabistan'ı resmi ziyareti kapsamında, 19 Mart 2023, Pazar günü Riyad'da "Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu" gerçekleştirilecektir.

T.C. Ticaret Bakanımız ve Suudi Arabistan Krallığı Ticaret Bakanı Dr. Majid Bin Abdullah Al Qasabi'nin teşrif edeceği İş Forumu'na; altyapı, inşaat, makine ve makine ekipmanları, dijital teknolojiler, gıda, tarım ürünleri, hayvancılık, besi ve yem, üretim makinaları, ilaç, tıbbi malzeme ve sağlık hizmetleri, mücevherat, elektronik aletler, otomotiv ve oto parçaları sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve Suudi firmalarının katılım sağlaması beklenmektedir.

Program kapsamında ayrıca, 19-21 Mart 2023 tarihlerinde İMMİB Birliğimizin düzenlediği Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışı Sayın Bakanımız tarafından yapılacaktır.

Suudi Arabistan mevcut durumda dünyanın en büyük 18. ekonomisidir. Bunun yanı sıra, 2022 yılı verilerine göre 268 milyar USD ihracat ve 152 milyar USD ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere Suudi Arabistan da "Vision 2030" programı çerçevesinde Suudi Arabistan ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemektedir ve özel sektör ithalat, toptancılık ve perakendecilik, finans, inşaat, ziraat, madencilik ve hizmet sektöründe yoğunlaşmıştır. Bu anlamda, Vizyon Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır.

Ekte bilgileri ve aşağıda başvuru/katılım koşulları bulunan söz konusu iş forumunun üyelerimize duyurulması gerekmektedir.

                                                                                                                    

Ek:

1) Taslak Program (1 Sayfa, Türkçe)

2) Sponsorluk Dosyası (1 Sayfa, Türkçe)

3) Firma Bilgi Notu-TR (1 Sayfa, Türkçe)

4) Firma Bilgi Notu-EN (1 Sayfa, İngilizce)