Katar Bal ve Hurma Fuarı

SİRKÜLER: 2023- 119

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tanıtım ve Fuarlar Daire Başkanlığı’ndan alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından T.C. Doha Büyükelçiliğine iletilen yazıda, Doha'da geleneksel ürünlerin satıldığı bir turistik alan olan Souq Waqif'da 02/03/2023 ve 11/03/2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Hurma ve Bal fuarına ülkemizdeki hatırı sayılır üreticilerin de katılmasının faydalı olacağı bildirilmiştir.

Yazıda devamla, Katar Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilgili fuara katılım sağlayan firmalara bedelsiz stand alanı sağlanacağı, bal için 500 kg, hurma için ise 1 tona kadar olan yüklerde hava kargoda indirim sağlanacağı ve fuar alanına yakın otellerde avantajlı fiyatların geçerli olacağı ifade edilmiştir.

Bilindiği üzere “Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2017/4 Sayılı Karar” kapsamındaki desteklerden yararlanılabilmesi için, katılım sağlanacak fuarların Bakanlığımız internet sitesinde yer alan “Desteklenecek Yurt Dışı Fuarlar Listeleri”nde yer alması gerektiği konusunda ilgili firmalarımızın bilgilendirilmeleri büyük önem taşıdığı ifade edilmektedir.