İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı düzenlendi.

Ticaret Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Doğu Anadolu İhracatçı Birliğimiz (DAİB) organizasyonunda, Kars ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odaları iş birliğiyle, ‘Ticaret Bakanlığı İhracat Süreçleri ve Yeni Nesil Devlet Destekleri Eğitim Programı’ Kars ve Erzurum illerimizde düzenlendi.

17-18 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenen eğitimlerde Ticaret Bakanlığı, EXIMBANK ve İGE A.Ş. yetkilileri tarafından 2022 yılında yürürlüğe giren yeni nesil ihracat, e-ihracat destekleri ve ihracatın finansmanında sağlanan kolaylıklar hakkında detaylı bilgi verildi. Programda nicelik ve nitelik açısından daha da geliştirilen destekler örneklerle anlatılırken, her iki illerde eğitime katılan yaklaşık 250 firmanın temsilcilerinin soruları da yanıtlandırıldı.

Eğitimde İhracat Genel Müdürlüğü Mühendis Abdullah DURSUN; İhracatta Sağlanan Yeni Nesil Devlet Yardımları, Ticaret Uzman Yardımcısı Erhan Furkan DÜZ; Sınır Ticareti Uygulamaları, Ticaret Uzman Yardımcısı Onur SARIOĞLAN; E-İhracat Destekleri, Ticaret Uzmanı Rıfat Gökhan ATAMER; Ticaret Bakanlığı Destek Yönetim Sistemi, Ticaret Uzmanı Asım ÇALIŞ; Ticari Bilgiye Erişim, Hedef Pazar Tespiti, İGE A.Ş. Tahsis Direktörü Hatice ÇAVDAR; İhracatı Geliştirme A.Ş hakkında genel bilgilendirme, Türk Eximbank Trabzon Şubesi Uzman Ozan KALAYCIOĞLU Türk Eximbank kredi ve sigorta programları hakkında bilgi verdi.

Eğitimde, bölgedeki ihracatçıların URGE Projelerine, Sektörel Ticaret Heyeti programlarına katılarak, devlet desteklerinden yararlanabileceği ve bu vesileyle yeni pazarlara erişim için avantajlar sağlayabilecekleri vurgulandı. Firmalarımızın Türk Eximbank kredilerinden uygun şartlarda yararlanabilecekleri, krediye erişimde ihtiyaç duyulan teminat temininde yaşanan güçlüklerin İGE A.Ş.nin kefalet programları sayesinde özellikle KOBİ'ler için kolayca aşılabileceği, yeni uygulamaların firmalarımız tarafından yakından takip edilmesi gerektiği kaydedildi.

Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantılar soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.