İhracat Pusulası
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracat Pusulası bilgilendirme portalını hayata geçirdi. İhracatını artırmak isteyen veya ilk kez ihracat yapacak firma ve girişimciler için tasarlanan portal, www.ihracatpusulasi.org.tr adresi üzerinden hizmet verecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracat Pusulası bilgilendirme portalını hayata geçirdi. İhracatını artırmak isteyen veya ilk kez ihracat yapacak firma ve girişimciler için tasarlanan portal, www.ihracatpusulasi.org.tadresi üzerinden hizmet verecek.

6'lı Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodları üzerinden kurgulanan portal sayesinde hem Türkiye'nin hem de dünyanın dış ticaret verilerini aynı ekranda karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

Portalda Türkiye'nin herhangi bir üründeki yıllık ihracatı ve değişimi, ihracatçı firma sayısı, ihracat birim fiyatları, dünyadaki ülkelerin bu üründeki ithalatları ile Türkiye'nin bu pazarlardaki payı, ülkeler bazında birim fiyatlar ile dünyada bu ürünü en çok alan ve satan ülkelerin bilgileri yer alıyor.

Portalda yer alan veriler sayesinde, ürün ve ülke temelinde pazar analizi yapabilirsiniz. Analizlerin ardından yeni hedef ülkeler belirleyerek, bu hedef ülkelerin ilgili üründe dünyadan ve Türkiye'den ithalatını, en çok ithalat yaptığı ülkeler ile ithalat birim fiyatlarını Türkiye ile karşılaştırarak inceleyebilirsiniz.

Portalda hedef ülkelerle ilgili faydalı bilgiler de yer alıyor. Seçili ülkedeki önemli kuruluşlar ve firma kaynakları, karşılıklı diplomatik temsilcilikler, vize uygulamaları, Türkiye'den ilgili ülkeye yapılan uçuşlar, bu ülkede milli katılım sağlanan fuarlar, Türkiye'ye uygulanan gümrük vergisi oranları sunulan bilgilerden bir kaçı.

Tüm ihracatçılarımızı, ihracata başlamak isteyen firmalarımızı ve girişimcilerimizi, portalı kullanmaya davet ediyoruz.

 

PORTALA GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ