Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya&Panama Fiziki Ticaret Heyeti Hk.

SİRKÜLER:2021-521

Sayın Üyemiz,

  • Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine ulaşabilmek ve toplumun tüm kesimlerinin ihracata özendirilmesi ile ihracat bilincinin tabana yayılması için kurulan GENÇ TİM, çalışmalarını yürütmeye devam ettiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda Genç İhracatçılarımız için T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisimiz organizasyonu ile 8-13 Kasım 2021 tarihleri arasında Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya ve Panama Fiziki Ticaret Heyeti düzenlenecek olup, Bogota ve Panama City şehirlerini kapsayacak söz konusu organizasyonda Kolombiya ve Panama'dan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir..

Pazar payımızın artırılması ve her iki ülkeye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek heyetimize İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Makine ve Aksamları (Madencilik ve Tarım İçin Makine ve Yedek Parçalar) Elektrik-Elektronik (Elektrik Malzemeleri ve Ekipmanları), Kâğıt, Tekstil ve Hammaddeleri (Ev Tekstili), Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Mutfak Aletleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri (Tıbbi Malzemeler, Plastik Sanayi) , Gıda, Ambalaj Malzemeleri sektörlerinde uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmalarımızın katılımlarında fayda görülmektedir..

Bahse konu heyetimize katılım kontenjanla sınırlı olup, başvuru için son tarih 18 Ekim 2021 Pazartesi günü mesai bitimidir. Bu tarihe kadar https://delegations.tim.org.tr/event/colombiapanama-2021/company/register internet adresinde yer alan başvuru formu'nun eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte olup, firma bazlı yapılacak ön çalışmanın ardından heyete katılımı uygun görülen firmalarımızdan tercüme hizmetleri, ekonomi sınıfı uçak bileti, konaklama, toplantı, transfer vb. giderlerinden oluşan 20.500,00-TL tutarındaki katılım bedeli tahsil edilecektir. Katılımı uygun görülen firmalarımıza konuya ilişkin bilgilendirme e-posta aracılığıyla yapılacaktır.

Ön başvuruları olumlu sonuçlanan firmalarımız için heyete katılım ödeme dekontlarının Meclisimize ulaşmasıyla kesinleşecek olup, heyet hazırlık çalışmaları kapsamında B2B eşleştirme hizmeti alınan firmaya ödeme yapılması, uçak biletlerinin kesilmesi ve otel rezervasyonlarının yapılmasının ardından katılımcının katılımını iptal etmesi durumunda ücret iadesi yapılamamaktadır.

 

Heyete İlişkin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1- Heyet kapsamında katılım sağlayacak firmanın temsil ve ilzama yetkili kişinin veya kişilerden en az birinin 40 yaş (dahil) altında olması, firmanın son 2 takvim yılı içerisinde en az 5.000 $'lık ihracat yapmış olması gerekmektedir.

2- Kolombiya ve Panama için Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlar 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaftır.

3- Kolombiya ve Panama’ya girebilmek için Covid-19 önlemleri kapsamında iki doz aşı olunduğunu gösteren belgenin bulunması gerekmektedir. Ayrıca Kolombiya seyahati öncesinde yolcuların uçağa kabul edilebilmeleri için son 48 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir.

4- Meclisimizin Kolombiya&Panama Ticaret Heyeti'ni Covid-19 salgınının seyrini göz önüne alarak iptal etme veya sanal ticaret heyetine çevirme hakkı saklı olup, Meclisimizin herhangi bir sebeple heyeti iptal etme kararı alması halinde firmalarımıza katılım bedelleri eksiksiz olarak; sanal ticaret heyetine çevirme kararı alması halinde ise sanal ticaret heyetinin maliyeti düşülerek firmalarımıza kalan bakiye ödemeleri gerçekleştirilecektir..

 

EK: Genç İhracatçılara Yönelik Kolombiya&Panama Ticaret Heyeti Taslak Programı, 8-13 Kasım 2021 (2 Sayfa)