Etiyopya Gıda Sektörel Ticaret Heyeti Hk.

SİRKÜLER:2021-532

Sayın Üyemiz,

  • Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği tarafından 7 – 11 Aralık 2021 tarihleri arasında Etiyopya Gıda Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmesinin planlandığı bildirilmekte olup, ilgili heyetin taslak programı ekte yer almaktadır.

Ticaret heyeti programı dahilinde, Ticaret Müşavirliklerimizin de desteği ile gıda ithalatçısı, toptancısı ve distribütör firmaları ile katılımcı şirketlerimiz arasında ikili iş görüşmeleri düzenlenmesinin planlandığı belirtilmektedir.

Anılan heyet organizasyonu 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, katılım bedeli 2.650 - ABD Doları (firma başına tek temsilci baz alınarak hesaplanmıştır) olarak belirlenmiştir. Devlet desteği başvuruları, heyet organizasyonu tamamlandıktan sonra Genel Sekreterliğimiz tarafından gerçekleştirilecek olup, destek tutarları ilgili Bakanlıktan alındıktan sonra katılımcı firmalarımızın belirteceği hesaba yatırılacaktır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın sermaye şirketi olması (şahıs şirketleri desteğe tabi değildir) ve Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgeleri Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine iletmeleri yeterli olacaktır. Katılımcı şirketlerden devlet destekli olarak en fazla iki kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna firmaları adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka heyetin düzenlendiği tarihlerde katılımcı firma ortağı veya şirketin SGK'lı çalışanı olması gerekmektedir. Katılımcı firma ile organik bağı olan başka bir firmadan SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir.

Heyetin devlet desteği kapsamına alınması için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılacak olup, katılmak isteyen şirketlerin en geç 26 Ekim 2021 Salı günü saat 17.00’ye kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için https://forms.gle/ZbKkFb3MzWbYwYuLA internet adresinden ulaşılabilecek elektronik başvuru formunun her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurulması gerekmektedir. Heyet için yeterli katılımcı sayısına ulaşıldığında, AKİB tarafından katılımcılara iletilecek bilgiye istinaden ödemeler yapılacaktır. Katılımcı başvuru yaptıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı katılımdan vazgeçen şirketlere ödemiş oldukları katılım bedeli iade edilemeyeceği belirtilmiştir.

 

Eki:

1) Heyet Taslak Programı (1 sayfa)

2) Katılım Şartları (2 sayfa)