Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Gulfood Fuarı’na katıldı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 20-24 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşen Dubai Gulfood Fuarı’na katıldı.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen “Gıda Sektöründe İhracatın Artırılması ve Geliştirilmesi İş birliği Kümesi" URGE projesi kapsamında Dubai’de düzenlenen dünyanın en önemli gıda fuarlarından olan ve ülkelerin önemli gıda tedarikçileriyle ihracatçılarını bir araya getiren Gulfood fuarı bu yıl 20-24 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlendi.

Gıda ve İçecek sektörü içerisinde Dünya’nın en büyük ve en etkili fuarlarından biri olan Gulfood fuarında bu yıl yaklaşık 200 Türk firması stand açmıştır. Gıda sektörüne büyük fırsatlar sunan Gulfood Dubai’de, 5000'den fazla stant katılımcısıyla, 125 ülkeden yüzbinlerce yenilikçi yeni ürünün sergilenmesi 25 salon ve 1,1 milyon metrekarelik bir alanı kaplamıştır. Ayrıca 100 binden fazla tedarikçi ve alıcı; bir arada iş yapma, sektör ağlarını güçlendirme ve bilgi alışverişinde bulunma şansı bulmaktadır.

Gulfood Dubai, stratejik konumu nedeniyle dünyanın her kıtasından sektör liderlerini buluşturan, çok sayıda katılımcı ve ziyaretçi çeken fuarların başında geliyor. Gıdaya dair her konuya ev sahipliği yapan fuar markalaşmanın ve küresel bilinirliğin önünü açıyor. Bu organizasyona katılan her marka daha kolay dünyaya açılıyor. Gulfood Dubai Fuarı, yiyecek, içecek sektöründe üreticileri, toptancıları, perakendecileri, distribütörleri, otelcileri ve karar alıcıları buluşturarak aralarındaki bağlantıyı kolaylaştırmaktadır.

Gulfood Gıda ve içecek fuarındaki fuar katılımcıları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek, firmalarının ve ürünlerinin tanıtımlarını yapabilme imkânına kavuştular. Gıda sektöründe şekerli mamüller, kuruyemiş, süt ve süt ürünleri içecek mamullerinin yanı sıra gıda ambalaj gibi üretim dallarında faaliyet gösteren Birliğe bağlı farklı illerinden katılımcı firmalar 3 gün boyunca yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda ciddi iş bağlantıları gerçekleştirildi.

Türk ürünleri Dubai’de görücüye çıktı

En geniş katılımcının Türkiye’den olduğu fuarda konuşan DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, “Fuar Türkiye sanayisinin, ihracatçısının en önemli fuarlarından bir tanesi. Orta Doğu Bölgesi potansiyeli açısından her zaman önemli bir pazar olmuştur. Bu pazarda Türk ürünleri hâkim ve artan bir pazar payı var. Sürekli yeni ürün geliştireceğiz, farklılaştıracağız ve pazarı elimizde tutmaya çalışacağız. Bu da bizim ana hedefimiz” dedi.

Türk gıda ihracatçılarının hedef pazarları arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nde tanıtım etkinliklerini sürdüreceklerini söyleyerek, "İki ülke arasındaki ilişkiler ile bu ülkeye ihracatımızı artıracak bir iklim söz konusu. Türkiye'nin BAE’ne ihracat hedefi ise 2023 yılında 10 milyar dolara ulaşmak." şeklinde konuştu.

Üretici ve Müşteri ile Buluşuyoruz

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, “Birlik olarak Dünyanın her ülkesine firmalarımız ihracat yapmakta. Birlik olarak yaptığımız faaliyetlerimiz ve bu fuar bizim için çok önemli çünkü artık dünyanın kalbi körfezde atıyor. Gulf Food bu anlamda bizler için çok önemli çünkü tüm dünyadan gelen katılımcılar var. Avrupa’daki birçok üreticiyi ve aynı zamanda müşteriyi de burada buluyoruz. Uzak Doğu, Afrika, Güney Amerika pazarlarına da bu fuar sayesinde rahatlıkla ulaşıyoruz.” dedi.

Global pazarlarda büyümemizi sürdürüyoruz

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, "Gerçekleştirilen bu faaliyetler ile bölgemizdeki firmaların en önemli fonksiyonel yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyeti olarak sayılan fuar katılım tecrübesi edinmeleri, halen ihracat yapanların ihracat miktarlarının artırılması, hiç ihracat yapmamış firmalarımızın da gerek yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmak, gerekse ürünlerinin dış pazardaki durumunu gözlemlemek, aynı sektördeki rakiplerini tanımak ve ihracat tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin yanı sıra, ülkelerimiz arasındaki mevcut ikili ticari ilişkilerin ve genel anlamda dış ticaretin geliştirilmesi ve artırılmasına yardımcı olmak gibi hususlar hedeflenmiştir. İhracat seferberliği başlatmak amacıyla yola çıkılan ve kümelenme odaklı hazırlanan URGE projeleri kapsamında firmalara verilen hizmetler değerlendirildiğinde, belirlenen hedeflere, diğer değişle firmalarımızın ihracat adına kat etmesi gereken bütün aşamalar tecrübe edilmiştir" diye konuştu.

Söz konusu proje kapsamında, önümüzdeki dönemlerde farklı ülkelere yurt dışı pazarlama programlarına devam edilecek.