DAİB Başkanı Ethem Tanrıver; Artık üreten ihracatçılar birliği olacağız
Erzurum'da Türk Eximbank ile ihracatçılar arasında köprü oluşturacak 14. irtibat bürosu açıldı.

Erzurum'da Türk Eximbank ile ihracatçılar arasında köprü oluşturacak 14. irtibat bürosu açıldı.

Palandöken Dağı'ndaki bir otelde gerçekleşen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması başladı.

14. bürosunu Erzurum’da açmış olan Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ - Türk Eximbank, ihracatın geliştirilmesi, ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması, ihracatçıların uluslararası ticarette paylarının artırılması, girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması, ihracatçılar ve yurtdışında faaliyet gösteren müteahhitler ve yatırımcılara uluslararası piyasalarda rekabet gücü ve güvence sağlanması, yurtdışında yapılacak yatırımlar ile ihracat amacına yönelik yatırım malları üretim ve satışının desteklenerek teşvik edilmesini amaçlıyor.

Açılış törenine Erzurum Vali Yardımcısı Muharrem ELİGÜL, AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türkiye İhracatçılar meclisi Başkanı İsmail Gülle, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver, şubenin açılışıyla birlikte ihracatın Doğu Anadolu böğesin de daha da artacağını vurgulayarak “Türk Eximbank ile ihracatçılar arasında köprü olan Eximbank ofisimizin açılışını yapıyoruz. Cumhuriyet döneminde ihracatın olduğu her yerde biz vardık. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği olarak 17 ilimiz bize bağlı bu 17 ilimizde de ihracat projelerimizi arttırmak ana gayemizdir. Eximbank la bu işi daha iyi yapacağımızı Eximbank’ın desteklerinden biz bu güne kadar Gaziantep ve Trabzon’dan yararlanabiliyorduk ama artık Erzurum’da da Eximbank şubemiz oldu. Eximbank başkanımızın yanına gittiğimizde 14. şubelerini Erzurum’da açmaktan gurur duyacaklarını ifade etti. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği önemli bir kuruluş, 5 tane sınır kapısı olan bir birliğimiz, dünyanın gözü bu coğrafyada bunun için ihracatları artırmak için bütün gayretleri göstereceğiz. Eximbank’ın büyük desteklerinden yararlanarak daha çok büyüyeceğiz. Ekonomik krizde en önemli destek finans desteğidir. DAİB 7 bin tane üyesi olan bir kuruluştur. Geçen dönem 2 milyar dolara yakın ihracatımız oldu. Bu seneki hedefimiz 2 milyar 200 bin dolar, 2023 yılına kadar 10 milyar dolar seviyesine çıkmak istiyoruz. Artık üreten ihracatçılar birliği olacağız” diye konuştu.

Bölge ihracatının artmasına katkı sağlayacak
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Eximbank Erzurum şubesinin açılması ile hizmeti ihracatçının ayağına getirdiklerini kaydetti. Gülle, “İhracat gemimize yeni bir liman daha kurmak için çıktığımız bu yolda, Erzurum'u ve bölgedeki illerimizi üst sıralara taşıyacak olan ihracatçılarımıza destek olmak amacıyla hareket ediyoruz. Artık bölgedeki ihracatçılarımız, finansman sıkıntısı yaşamayacak. Eximbank’la birlikte finansların daha çok artıracağız. Biz üretimin ihracatın ve bu ülkenin yanındayız” dedi.

İstiklal Savaşımızın simgelerinden Erzurum'un, çok daha yüksek ihracat rakamlarını hak eder büyüklükte olduğunu dile getiren Gülle, şehrin 2017 yılında toplam 17,3 milyon dolar ihracat ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde 7'nci sırada bulunduğunu vurguladı. Gülle, “İhracatçı sayımız potansiyelinin çok altında. İşte bu yüzden, finansmana erişimin de büyük önem kazandığı bu süreçte, DAİB ve Eximbank arasında imzalanan protokol ile birlikte faaliyete geçen şubemizin, Erzurum ve bölgenin ihracat artışına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Eximbank ve TİM olarak Ticaret Bakanlığı'nın koordinasyonunda bir araya geldiklerini açıklayan Gülle, “TİM ve Birliklerin elinde bulunan 'yedek akçe'lerin ihracatçımıza Eximbank vasıtası ile kredi olarak kullandırılabilmesi için bir protokol imzaladık. Amacımız, kurdaki dalgalanma nedeni ile finansmana erişim sıkıntısı yaşayan ihracatçılarımıza finansman yolunu açabilmek” ifadelerini kullandı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım açılış konuşmasında ve Eximbank Kredilerine yönelik yaptığı sunumda, Türk Eximbank İrtibat Bürosu'nun açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. “ Türk Eximbank Türk ihracatının yüzde 25 ini finans ediyor. Geçtiğimiz dönem ihracata 40 milyar dolar destek vererek tamamladık. Türkiye’de 52 banka var biz bu bankalar arasında kredi büyüklüğü bakımından 8. Büyük banka konumundayız. Dünyadan Türkiye ye kaynak getirme bakımında 7. sıradayız biz sadece kredi vermiyoruz bunla birlikte sigorta işi de yapıyoruz yaptığımız dış ticaret ve ihracatla uğraşanların içerdeki sigorta işlemlerinde de Türkiye’nin en büyük sigorta şirketiyiz. 14. ofisimizi Erzurum’da açmış bulunmaktan gurur duyuyoruz, İhracatçılarımıza sağlayacağımız finans ayrıcalıklarıyla daha çok büyüyeceğiz” diye konuştu.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Doğu Anadolu Bölgesi için çok önemli bir açılışa ev sahipliği yaptıklarını ifade etti. Mehmet Sekmen, ‘‘üretici toplum olmanın insanları daha huzurlu kılacağını vurgulayarak, "Dünyada var olmak istiyor ve insanımızı huzurlu bir toplum yapmak istiyorsak hepimize görevler düşüyor. Üretmek de bunlardan en önemlilerinden biri." dedi.

 Açılış konuşmalarının ardından Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Ethem Tanrıver, Türkiye İhracatçılar meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım 14 şubenin açılış sözleşmelerini yapılan törenle imzaladı.

Açılış Töreninin ardından TİM Ekonomi Danışmanları Prof. Dr. Emre ALKİN ve Prof. Dr. Çağrı ERHAN Ekonomi ve Dış Politika’da Güncel Gelişmeler başlıklı panelde ihracatçılarımıza değerlendirmelerini aktardı.