DAİB AKADEMİ Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri Yapıldı
Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

29-30 Mart 2022 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen seminerlerde Ticaret Bakanlığı uzmanları ve alanında deneyimli isimler dış ticaretle ilgili mevcut uygulamalar, verilen teşvikler, mevcut yasal düzenlemeler ve pazara girişte karşılaşılan engellerle bu engellere yönelik çözüm yöntemleri hakkında bilgi vererek katılımcıların sorularını yanıtladı.

Seminerin ilk günü İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu, Döviz Kazandırıcı Hizmetlere Sağlanan Devlet Destekleri başlıklarıyla gerçekleşti.

Seminerin ikinci gününde ise, E- Ticaret/ E-İhracat Uygulamaları, Sınır Ticareti Uygulamaları, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması, İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları, Güney Afrika Ülke Sunumu konuları ele alındı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER, Bölge ihracatçı firmalarımızın yurt dışı pazarlara açılarak ihracat yapabilir hale gelmesi için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Tanrıver, "Pandemi nedeniyle dünya pazarında ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Hedefimiz dünyada ihracat yapılmayan yer kalmaması. Üyelerimizin her birini dünyanın her bir noktasına ticaret yapabilir hale getirene kadar çalışacağız" dedi.

Ticaret Bakanlığınca, 2021 yılında 71 ilde, 21 işbirliği kuruluşu ile 59 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 10.424 kişi katılım sağlamıştır. 

2022 yılında 16 ilde, 7 işbirliği kuruluşu ile gerçekleştirilen 13 online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine 3927 kişi katılım sağlamıştır. 2022 yılında video konferans yöntemiyle 50 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.  

Yıl sonuna kadar organizasyonlara uzaktan eğitimlerle ara verilmeden devam edilecektir.