DAİB AKADEMİ Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri Yapıldı
Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB, TİM ve Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB) organizasyonunda ve Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle, Online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri" düzenlendi.

16-17 Kasım 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilen seminerlerde Ticaret Bakanlığı uzmanları ve alanında deneyimli isimler dış ticaretle ilgili mevcut uygulamalar, verilen teşvikler, mevcut yasal düzenlemeler ve pazara girişte karşılaşılan engellerle bu engellere yönelik çözüm yöntemleri hakkında bilgi vererek katılımcıların sorularını yanıtladı.

Seminerin ilk günü İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu, Döviz Kazandırıcı Hizmetlere Sağlanan Devlet Destekleri başlıklarıyla gerçekleşti.

Seminerin ikinci gününde ise, E- Ticaret/ E-İhracat Uygulamaları, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları, Ticarette Teknik Engeller, 7723 Sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu konuları ele alındı.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem TANRIVER, Bölge ihracatçı firmalarımızın yurt dışı pazarlara açılarak ihracat yapabilir hale gelmesi için çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Tanrıver, "Pandemi nedeniyle dünya pazarında ortaya çıkan fırsatları değerlendirmek istiyoruz. Hedefimiz dünyada ihracat yapılmayan yer kalmaması. Üyelerimizin her birini dünyanın her bir noktasına ticaret yapabilir hale getirene kadar çalışacağız" dedi.

Ticaret Bakanlığınca, 2019 yılında 77 ilde, 14 işbirliği kuruluşu ile 94 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 3850 kişi katılım sağlarken, 2020 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam 55 ilde, 35 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve 3.125 kişi katılım sağlamıştır.

Yıl sonuna kadar organizasyonlara uzaktan eğitimlerle ara verilmeden devam edilecektir.