DAİB 2020 Yılını Değerlendirdi
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2020 yılı ihracat rakamları ve değerlendirme toplantısı DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, DAİB Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) 2020 yılı ihracat rakamları ve değerlendirme toplantısı DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, DAİB Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, 2020 yılında 2 milyar 068 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini, 2021 yılında 2,5 milyar dolar ihracat hedeflerinin olduğunu kaydetti. DAİB Başkanı Ethem TANRIVER ‘‘pandemiye rağmen bu yıldan ve gelecek yıllardan umutluyuz. Çünkü bulunduğumuz bölge hedef pazar konumundaki birçok ülkeye yakın. Yeter ki, biz bunu değerlendirmesini bilelim’’ dedi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER, "Birliğimizden 2020 yılında iki bin 605 firma ihracat yaptı. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 2020 yılında 39 oldu. 10 milyon dolar ve üzeri ihracat gerçekleştiren sektör sayısı ise 17 olarak kaydedildi. 2020 yılında yapılan ihracatın 1 milyar 515 milyon 689 bin dolarlık kısmını sanayi ürünleri oluştururken, ilk sırada 250 milyon 715 bin dolar ile Kimya sektörü gelirken ikinci sırada 229 milyon 473 bin dolar ile Makine sektörü, 218 milyon 644 bin dolar ile Hazır Giyim sektörü geliyor.  En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise527 milyon 718 bin dolar ile ilk sırada Irak yer aldı. Bu ülkeyi 135 milyon 396 bin dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 122 milyon 427 bin dolar ile Almanya, 106 milyon 515 bin dolar ile İran ve 57 milyon 154 bin dolar ile Libya takip etti” diye konuştu.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem TANRIVER “Erzurum’un 2020 ihracatı 2019 yılına göre %13,37 oranında artarak 30,8 milyon $ oldu. Erzurum’dan 53 firma 46 ülkeye ihracat yaptı. Bu firmalar ağırlıklı olarak; Kimya, Maden, Çimento, İklimlendirme, Elektrik, Toprak Ürünleri, Demir. Demir Dışı Met. Adi Met., Makine ve Aksamları Sektörü, Otomotiv Sanayi Sektörlerinde ihracat gerçekleştirmiştir” ifadesinde bulundu.

"2020 yılı pandemiye rağmen gayet umutlu ve başarılı geçti"

DAİB olarak geride kalan yıl içerisinde gerçekleştirilen ve önümüzdeki dönemde planlanan çalışmalara da değinen DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, “Bölgemizin konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına kolay erişim imkânı sunması ve 6 ülkeye doğrudan ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. Hâlihazırda, komşu ülkelere olan ihracatımız öne çıksa da mevcut potansiyelinin altındadır. Bunda, bu pazarlarda yaşanan daralmanın ve bölgesel sorunların önemli etkisi var. Yaşanan çatışma ve kaos ortamının düzelmesiyle, pazar potansiyelleri daha da artacak olan bu ülkelere olan ihracatımız daha da ivmelenecektir.’’ ifadesinde bulundu.

Birlik olarak, ülke ihracatıyla paralel şekilde 2020 yılına ihracat anlamında çok iyi başladık. Mart ayına kadar ilk 2 ayda bir önceki yıla göre ortalama %10’un üzerinde ihracat fazlamız var iken, maalesef pandemi dolayısıyla Mart, Nisan, Mayıs aylarında ihracatımızda eksilme oldu. Fakat, haziran itibariyle ihracatımızda tekrar bir toparlanma başladı. Haziran ayını yüzde 64,80 oranında artışla kapatmanın ardından Temmuz, Ağustos aylarında da ortalama %15’ler düzeyinde ihracat artışımız oldu.  Haziran ayıyla birlikte başlayan artış ivmesini yıl boyunca sürdürdük ve ihracatımızı 7 ay üst üste artırmayı başardık. (ortalama yüzde 30). Bu ayların birçoğunda güçlü çift haneli artışlara imza atarak ihracat rekorları kırdık. Bu sayede; çok iyi başladığımız ama pandeminin ihracatımız üzerindeki etkisiyle kayıp olarak nitelendirilebilecek 2020 yılını, ihracat deneyimimiz ve ihracatçılarımızın dinamik yapısı sayesinde pozitife dönüştürdük. Bu zorlu yılı ihracat artışıyla noktalamamızı sağlayan tüm ihracatçılarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aralık ayında gelen güçlü artışlarla birlikte, 2021’e çok daha umutlu bir şekilde karşılıyoruz” ifadesinde bulundu.