BOSNA HERSEK,SIRBİSTAN VE HIRVATİSTAN ZİYARET ÖZEL SEKTÖR HEYET PROGRAMI, 6-7-8 EYLÜL 2022

SİRKÜLER:2022-510

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaretler kapsamında, DEİK ve söz konusu ülkelerde bulunan karşı kanat kuruluşlarımız iş birlikleri ile 6-7-8 Eylül 2022 tarihleri arasında Saraybosna, Belgrad ve Zagreb’de İş Forumları düzenlenmesinin planlandığı belirtilmektedir.

Son yıllarda özellikle Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelen Balkanlar, kalifiye iş gücü, iş dostu yatırım ortamı ve yatırımcılara sağladığı vergisel ve finansal teşvikler ile dikkat çekmektedir. Coğrafi konumu ile Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne açılan kapısı olan bölge, sunduğu çeşitli imkanlar nedeniyle ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Yazıda devamla, ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilecek programlara katılım için bağlantıda yer alan kayıt formunun 24 Ağustos 2022 Çarşamba gününe kadar doldurulup avans bedelinin ödenmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Ülkemiz ile Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki mevcut anlaşmalar gereği T.C. vatandaşları bu ülkelere seyahatlerinde 3 ay süreyle vizeden muaf iken; Hırvatistan'a girişte, çoklu girişli Schengen veya Hırvatistan vizesi zorunluluğu vardır.