“Online E-Ticaret & E-ihracat Uzmanı Yetiştirme Eğitimi İlk Mezunlarını Verdi
2021 Yılı Teknik Destek Programı (TRA1/21/TD/0004 referans numaralı) "E-Ticaret, E-İhracat ve İhracat Uzmanlığı Uygulamalarına yönelik Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimleri" isimli Teknik Destek projesi kapsamında Doğu Anadolu İhracatçı Birliği ve KUDAKA iş birliğince 8 Kasım 2021 Pazartesi günü başlayan 150 saatlik “Online E-Ticaret & E-İhracat ve İhracat Uzmanı Yetiştirme Eğitimi” ilk mezunlarını verdi.

2021 Yılı Teknik Destek Programı (TRA1/21/TD/0004 referans numaralı) "E-Ticaret, E-İhracat ve İhracat Uzmanlığı Uygulamalarına yönelik Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimleri" isimli Teknik Destek projesi kapsamında Doğu Anadolu İhracatçı Birliği ve KUDAKA iş birliğince 8 Kasım 2021 Pazartesi günü başlayan 150 saatlik “Online E-Ticaret & E-İhracat ve İhracat Uzmanı Yetiştirme Eğitimi” ilk mezunlarını verdi.

2020 yılı mart ayında Covid-19 pandemisine karşı tedbirlerin yürürlüğe girmesiyle yüz yüze gerçekleştirilen Dış Ticaret Eğitimleri, kapanma süreciyle birlikte tüm eğitim programlarının internete taşındığını belirten DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, “Yaklaşık bir buçuk ayda 150 saatlik 25 webinar gerçekleştiren DAİB, aynı zamanda uzun soluklu eğitim faaliyetleriyle de dış ticaret sektöründe nitelikli personel istihdamına katkı sağlıyor. Pandemi dolayısıyla online ortamda yürütülen uzun soluklu eğitimlerden Online E-Ticaret & E-İhracat ve İhracat Uzmanı Yetiştirme Eğitimi'’nden mezun olanların sayısı yaklaşık 500 kişi olduğunu belirten DAİB Başkanı Ethem TANRIVER, “İlerleyen dönemde mezun sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. DAİB, mezunlarının dış ticaret sektöründeki istihdamını kolaylaştırma yolunda da çalışmalarını tüm hızıyla sürdüreceğiz.” İfadesine bulundu.

Dijital dünyayla gelen birçok kolaylığın ihracat ve ticaret yapan ya da yapmak isteyen ilgililere anlatıldığı etkinliklere ihracatçı firma temsilcileri, üniversite öğrencileri ve e-ticaret alanında girişimcilik yapmak isteyen genç beyinler katıldı.

"Doğu ve Güneydoğu'da Dijital Dönüşüm Seferberliği"

"E-Ticaret ve e-ihracatı kolaylaştıracak"

Dijital dönüşümün birçok sektör için olduğu gibi ihracatçılar için de kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve dönüşüme ayak uydurmayanların zaman içerisinde sektörden bir bir eleneceğini düşündüğünü ifade eden Doğu Anadolu İhracatçı Birliği Başkanı Ethem TANRIVER, Bütün sektörlerde dönüşümün kaçınılmaz bir gerçeği var, firmaların kendilerini hazırlaması, alt yapılarını ve çalışanlarını bu değişime göre dizayn etmesi gelecekte daha da güçlü birer firma olabilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Birliğimiz olarak bu eğitimlerle yakmak istediğimiz küçük bir kıvılcım. Konularının uzmanları tarafından herkese yönelik dijital dönüşüm, e-ticaret ve e-ihracata dair daha teknik ve derinlemesine bilgiler verildi, farkındalık sunumları yapıldı. Ve eğitimimiz ilk mezunlarını verdi, şimdi eğitimimizin ikincisine başlayacağız inşallah. Yerel ve bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi, ihracatımızın sürdürülebilir bir şekilde arttırılması için bu eğitimler çok büyük önem taşıyor" dedi.