Türkiye-İran İş Formu

Türkiye-İran İş Formu
  • Başlangıç Tarihi: 2017-02-25
  • Bitiş Tarihi Tarihi: 2017-02-25
  • Etkinlik Yeri: Tahran

Sayı    : 30243495.TİM.DAİB.GSK.İHRUYG.2017/07.01

Konu  : Türkiye-İran İş Formu Hk.

 

SİRKÜLER:2017-068

Sayın Üyemiz,

*Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ'nin ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı M. Rıza NİMETZADE ile İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Mahmut VAİZİ'nin onurlandırmalarıyla, "Türkiye-İran İş Forumu’nun 25 Şubat 2017'de başkent Tahran 'da düzenleneceği ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan görüşmeler ve İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması ile birlikte İran'da başla enerji, petrokimya, madencilik, inşaat, perakende, lojistik ve turizm/otelcilik olmak üzere birçok sektörde yeni işbirliği fırsatlarının doğduğu belirtilmektedir. Bu fırsatların değerlendirilmesi ve Türk firmalarının İran pazarında daha aktif yer alarak önümüzdeki iki yıl için belirlenmiş olan karşılıklı 30 milyar dolarlık ticaret hedefinin yakalanabilmesi adına söz konusu toplantı'nın büyük önem arz ettiği vurgulanmaktadır. Ayrıca, yaptırımların kaldırılması ile birlikte İran'ın GSYİH'nın 2016-2017 döneminde % 5 oranında büyümesi beklenmektedir.

Bu çerçevede, İranlı üst düzey işadamları ile ikili iş görüşmelerinin de düzenleneceği ziyarete katılmak isteyen firmaların, 15 Şubat 2017 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/339/8l99 adresinde yer alan başvuru formunun eksiksiz doldurarak ödeme dekontunun DEİK'e (bkarahan@deik.org.tr - 212 339 5043) iletilmesi gerektiği ifade edilmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

 

 

 

                                                                                                          Melih LEYLİOĞLU

                                                                                                          Genel Sekreter Yrd

 

 

Ek:Taslak Program (1 Sayfa)