Tanzanya Yatırımcı Daveti

Tanzanya Yatırımcı Daveti
  • Başlangıç Tarihi: 2017-02-18
  • Bitiş Tarihi Tarihi: 2017-02-18
  • Etkinlik Yeri: Tanzanya

Sayı     : 30243495.TİM.DAİB.GSK.İHRUYG.2017/07.01

Konu  : Tanzanya Yatırımcı Daveti Hk.

 

SİRKÜLER:2017-051

Sayın Üyemiz,

*T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.

Dışişleri Bakanlığından alınan bir yazıda, Tanzanya'nın Malawi ve Zambiya sınırında yer alan Songwe bölgesi Valisi Chiku Gallawa'nın Darüsselam Büyükelçiliğimizi ziyaret ederek, görev yürüttüğü bölgenin yeni kurulmakta olan ve kalkınmaya açık bir bölge olduğunu, toprakların tarıma oldukça elverişli olduğunu ifade ettiği belirtilmektedir. Yazıda devamla Vali Gallawa, bölgenin sebze ve meyve üretimi için uygun olduğunu ve halihazırda kahve üretildiğini ancak paketleme ve işleme konularında kapasitelerinin bulunmadığını, bu konuda ülkemizin tarım alanındaki bilgi birikiminden istifade etmek istediklerini dile getirdiği belirtilmektedir.

Bahsekonu yazıda, bölgedeki havaalanının geliştirme çalışmalarının sürdüğü ve yakında kargo uçaklarının kullanımına uygun hale geleceği Vali Gallawa tarafından ifade edildiği, ek olarak bölgede üretilecek tarım ürünlerinin uygun şartlarda depolanması, paketlenmesi ve ülke dışına ihracının sağlanabilmesi için yabancı yatırımcıları ülkeye beklediklerini dile getirdiğine yer verilmiştir.

Yazıda devamla, Vali Gallaw'nın 18 Şubat 2017'de muhtemel yabancı yatırımcıların katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyeceklerini, bilahare Temmuz 2017'de daha geniş katılımlı bir forum düzenlemeyi öngördüklerini, Türk yatırımcıları 18 Şubat toplantısında görmek istediklerini, ilgi duyacak yatırımcılara arazı tahsis edebileceklerini, ayrıca bölgede yeraltı su kaynakları, kömür madenleri ve mermer bulunduğunu ifade ettiği kaydedilmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

 

 

Melih LEYLİOĞLU

Genel Sekreter Yrd.