T.C. Ticaret Bakanının Avusturya-Türkiye İş Konseyi Toplantısı

T.C. Ticaret Bakanının Avusturya-Türkiye İş Konseyi Toplantısı
  • Başlangıç Tarihi: 2019-01-14
  • Bitiş Tarihi Tarihi: 2019-01-15
  • Etkinlik Yeri: Avusturya / Viyana

Sayı: 30243495-TİM.DAİB.UYE.2019/19-00035 08/01/2019
Konu: T.C. Ticaret Bakanının Avusturya-Türkiye İş Konseyi Toplantısı Hk.


SİRKÜLER:2019-5


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıda, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN'ın 14 Ocak 2019 tarihinde Viyana'ya gerçekleştireceği resmi ziyaret vesilesiyle DEİK / Türkiye - Avusturya İş Konseyi ve Advantage Austria iş birliğiyle Avusturya - Türkiye İş Konseyi Toplantısı her iki ülkeden üst düzey iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirileceği bildirilmektedir.


Söz konusu programa T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN'ın ve Avusturya Federal Cumhuriyeti Dijitalleşme ve Ekonomiden Sorumlu Bakanı Sayın Margarete SCHRAMBOCK'ün katılımları öngörülmektedir.


Avusturya ekonomisi 2013 - 2016 yıllarında AB ortalama büyümesinin altında kalmış; ancak 2017 ve 2018 yıllarında AB ortalamasının üzerinde büyümüştür. 2019'da da IMF'nin beklentisi Avusturya'nın %2,15 ile AB ortalamasından biraz daha hızlı büyüyeceği yönündedir. Avusturya'nın genel ithalatında başlıca ürünler elektrikli cihazlar, makinalar, motorlu kara taşıtları, eczacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, demir-çelik ve organik kimyasal ürünlerdir. Türkiye'nin Avusturya'ya ihracatında ise motorlu kara taşıtları, tekstil ve gıda ürünleri öne çıkmaktadır. Avusturya ve Türkiye arasında belirtilen sektörlerde işbirliği imkanı bulunmakta olup, elektronik ve bilgi — iletişim teknolojilerin de işbirliği potansiyeli yüksektir, Avusturya -Türkiye İş Konseyi Toplantısı programı kapsamında otomotiv ve yan sanayi, otomotiv elektroniği, makine/tarım makineleri, bilgi iletişim teknolojileri, fıntech, kimya, ambalaj sanayi, tarım ve hayvancılık sektörleri başta olmak üzere Avusturya'dan önde gelen firmalardan üst düzey temsilciler katılım sağlayacaktır. Türkiye ve Avusturya arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin ele alınacağı söz konusu toplantıda odak noktası olarak Türkiye ve Avusturya arasında tüm sektörlerde Endüstri 4.0, sanayinin dijitalleşmesi / dijital dönüşüm, bilgi - iletişim teknolojileri alanlarında işbirliği imkanları değerlendirilecektir.


Bu bilgiler çerçevesinde katılımcı Avusturya firmaları ile ikili görüşme imkanı bulunacaktır. Avusturya'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güncel pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunması gerekmektedir.


Söz konusu programa katılmak isteyen üyelerin aşağıda yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantı katılım bedeli olan 850 Türk Lirası'nın kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 10 Ocak 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar ödenmesi gerekmektedir. Konaklama ve uçuş organizasyonlarının katılımcılar tarafından gerçekleştirilmesinin önem arz ettiği ifade edilmektedir.


Bilgilerinize arz/rica ederim.


Melih LEYLİOĞLU
Genel Sekreter Yrd.


Eki: Güncel Program


Kayır Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/820/11808