Bulgaristan-Türkiye İş Forumu

Bulgaristan-Türkiye İş Forumu
  • Başlangıç Tarihi: 2018-11-19
  • Bitiş Tarihi Tarihi: 2018-11-19
  • Etkinlik Yeri: Bulgaristan

Sayı: 30243495-TİM.DAİB.UYE.2018/1800-03931 07/11/2018
Konu: Bulgaristan-Türkiye İş Forumu Hk.


SİRKÜLER:2018-393


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’ten alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN' ın Sofya'ya resmi ziyareti vesilesiyle Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı (BSMEPA) iş birliğiyle 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Sofia Ramada City Centre Otel'de "Bulgaristan - Türkiye İş Forumu" gerçekleştirileceği belirtilmektedir.


Anılan yazıda devamla, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil KARANİKOLOV'un katılımlarıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıya çok sayıda Bulgar firmasının katılımının beklendiği bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi imkanının olacağı, Bulgaristan'da turizm, gıda, otomotiv ve yedek parça, savunma, ambalaj, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, alt yapı konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve lCT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatlarının bulunduğu ifade edilmektedir. Üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi ile birlikte Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımının bulunduğu, ağırlıklı olarak turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, alüminyum, cam sanayi, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, PVC, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyetlerinin sürdürdüğü, Bulgaristan Yatırım Ajansı ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı anılan foruma iştirak edeceği ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkânının bulunacağı, Avrupa Pazarına erişimi açısından düşük maliyetler ve lojistik avantajlar sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğine önemli ivme katacağı belirtilmektedir.


Bu çerçevede, taslak programı ekte yer alan iş forumuna katılmayı arzu eden firmalarımızın kayıt işlemlerinin etkinlik web-sitesi üzerinden 9 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar bağlantıda yer alan katılım formunu doldurmuş olmaları gerektiği ifade edilmektedir.


Bilgilerinize arz/rica ederim.


Murat KARAPINAR
Genel Sekreter


Web Sayfası
https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/773/11580


Eki: İş Forumu Taslak Programı