Belarus İş Formu

Belarus İş Formu
  • Başlangıç Tarihi: 2018-02-15
  • Bitiş Tarihi Tarihi: 2018-02-18
  • Etkinlik Yeri: Belarus

Sayı: 30243495-TİM.DAİB.UYGUYE.2018/166-00468 08/02/2018
Konu: Belarus İş Formu Hk.


SİRKÜLER:2018-49


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DELI() alınan bir yazıda, T.C. Başbakanı Sn. Binali YILDIRIM'ın Belarus resmi ziyareti kapsamında, 15 Şubat 2018 tarihinde Minsk'e özel sektör heyet ziyareti düzenleneceği ve bahse konu ziyaret programı ile aynı gün iki ülke Başbakanlarının teşrifleri ile gerçekleştirilecek olan Türkiye — Belarus iş Forumu'na Belarus'un kamu kurumlarının, önde gelen sanayi işletmelerinin yetkililerinin ve özel sektör temsilcilerinin katılacakları bildirilmektedir.


Yazıda devamla, tarım, otomotiv sanayii, kimya ve petrokimya, metalurji, tekstil, makine, gıda sanayii, ağaç işleme ve mobilya, ilaç endüstrisi, otomobil yedek parça, buzdolapları ve soğutucu ekipmanlar, sentetik iplik imalatı alanında dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan Belarus gıda ve tarım ürünleri ihtiyacının yüzde 90'dan fazlasını kendi üretimi ile karşılamakta olduğu ve ülkede geleneksel sektörlerin yani sıra, bilgi teknolojileri ve bilişim sektörünün de büyük gelişme kaydettiği belirtilmektedir. Yazıda, dünya genelinde çok yaygın kullanılan Viber'in, 100 milyondan fazla abonesi bulunan World of Tanks ve birçok diğer uygulama ve online platformun geliştirildiği Belarus'un, Birleşmiş Millet Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) tarafından yayınlanan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Gelişmişlik Endeksı'nde 176 ülke arasında 32'nci sırayı almakta olduğu ve bankacılık ve finansal hizmetler, turizm, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde de önemli pazar olanaklarının mevcut olduğuna değinilmektedir.


Belirtilen Minsk özel sektör heyet ziyaretine iştirak etmek isteyen firma ve kurum
temsilcilerinin 9 Şubat 2018, Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFonnu/579/10229 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir.


Bilgilerinize arz/rica ederim.


Melih LEYLİOĞLU
Genel Sekreter Yrd.


Eki: Taslak Program