Türkiye – Ecowas Ekonomi ve İş Formu

Anasayfa / Duyurular / Türkiye – Ecowas Ekonomi ve İş Formu
Türkiye – Ecowas Ekonomi ve İş Formu

Son Güncellenme Tarihi: 12/02/2018 15:05:03

Sayı: 30243495-TİM.DAİB.UYGUYE.2018/190-00508 12/02/2018
Konu: Türkiye – Ecowas Ekonomi ve İş Formu Hk.


SİRKÜLER:2018-60


Sayın Üyemiz,
- Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazı metni aşağıya çıkartılmıştır.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)'ten alınan bir yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, DEİK ve ECOWAS arasındaki işbirliği Anlaşması kapsamında; 22-23 Şubat 2018 tarihleri arasında Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Kongre Merkezi'nde "Türkiye- ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu" gerçekleştirileceği belirtilmektedir.


Yazının devamı Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS), Afrika
kıtasının batısında yer alan 15 devlet tarafından, üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi işbirliğini geliştirmek amacıyla 28 Mayıs 1975 tarihinde Nijerya'nın Lagos şehrinde kurulduğu, daha sonra Yeşil Burun Adaları'nın Topluluğa 1996'da üye olurken, Moritanya'nın 2000 yılında üyelikten ayrıldığı. Örgütün hâlihazırda Benin, Burkina Faso. Fildişi Sahili, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer. Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo, Yeşil Burun Adaları (Cape Verde) olmak üzere 15 üyesinin bulunduğu ifade edilmekte, ülkemizin T.C. Abuja Büyükelçiliği kanalı ile 2015 yılı Mayıs ayı itibari ile Gözlemci statüsü ile üye olduğu Topluluğun, Afrika'da 6,1 milyon km2.lik bir coğrafi alanı ve yaklaşık 300 milyonluk nüfusu kapsadığına işaret edilmektedir.


Ayrıca. T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, DEİK Başkanı Nail Olpak ve
ECOWAS Komisyonu Başkanı Marcel A. De Souza'nın yanı sıra ECOWAS üyesi ülkelerden Bakanların konuşmacı olarak yer alacağı etkinlik kapsamında "Türkiye ile ECOWAS üyesi ülkeler arasındaki ekonomik ortaklığın derinleştirilmesi" ana teması ile karşılıklı ticari ve yatırım fırsatlarının değerlendirileceği paneller ve ikili iş görüşmelerinin düzenleneceği bildirilmektedir. Bahse konu Forum'un, ECOWAS ülkelerinden gelecek özel sektör temsilcilerinin Türk meslektaşları ile bir araya gelerek ticari işbirlikleri geliştirmesini, birlikte üretmeyi ve üretilen ürünlerin üçüncü ülkelere satışını hedefleyen yeni ortaklıkların kurulmasına olanak sağlayacağı belirtilmektedir.


Anılan etkinliğe ilişkin taslak program ve katılım koşulları www.tebforum.org web adresinde yer almakta olup: ürün ve hizmetlerini tanıtmak isteyen firmalar için "Destekçi" sponsorluğu kapsamında tanıtım standı imkânı sağlanacağı belirtilmektedir.


Bilgilerinize arz/rica ederim.


Murat KARAPINAR
Genel Sekreter


Eki.: Sponsorluk Dosyası