Güney Kore’ye Kiraz İhracatı ve Kayıt Hk.

Anasayfa / Duyurular / Güney Kore’ye Kiraz İhracatı ve Kayıt Hk.
Güney Kore’ye Kiraz İhracatı ve Kayıt Hk.

Son Güncellenme Tarihi: 10/07/2019 06:44:52

SİRKÜLER:2019-276


Sayın Üyemiz,
Ülkemizden Güney Kore'ye kiraz ihracatının başlatılmasına yönelik çalışmalar kapsamında üzerinde mutabık kalınan ve bir örneği ekte yer alan "Türkiye'den Taze Kiraz Meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü" hükümleri doğrultusunda Güney Kore'ye ilk kiraz ihracatının, bu yıl kiraz ihracat sezonunda yapılması planlanmakta olup, konuya ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir.


Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB)'ndan alınan bir yazıda; mezkur Protokol uyarınca; 2019 yılı kiraz ihracatına yönelik olarak Bakanlıklarınca G. Kore'ye ihraç edilecek kirazların yetiştirildiği bahçelerin, paketleme ve fumigasyon uygulama tesislerinin listesinin oluşturularak G. Kore Hayvan ve Bitki Karantinası Ajansı'na gönderileceği belirtilmekte olup, bu doğrultuda, G. Kore'ye ihracat amacıyla kiraz bahçelerinin kayıt altına alınabilmesini teminen mezkur Protokol'ün 4'üncü maddesi uyarınca bahçelerin Yaprak Lekesi Hastalığı (Blumeriella jaapi)’ndan kesinlikle ari; Yaprak Delen (Çil) Hastalığı (Wilsonomyces carpophilus)'ndan ari veya mevcut ve düşük yoğunlukta kontrol altında olması gerektiği ifade edilmektedir.


Aynı yazıda devamla, 2019 yılı için "Kiraz Bahçesi (Üreticisi) Listesi" ve "Paketleme/Fumigasyon Uygulama Listesi”ne dahil olmak isteyen Kiraz Bahçesi (Üreticisi) ve Paketleme/Fumigasyon Uygulama Tesislerinin başvurularının ilgili mevzuat doğrultusunda TOB İl Tarım ve Orman Müdürlükleri/Zirai Karantina Müdürlüklerine yapılması gerektiği ve bu Müdürlüklerin de başvurulara ait dosyaları en son 15 Temmuz 2019 tarihi mesai bitiminde Bakanlıkları Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünde olacak şekilde göndereceği ifade edilmektedir.

Eki: Protokol TR