Brezilya Sermaye Malları, Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Sektörleri Gümrük Vergileri Hk.

Anasayfa / Duyurular / Brezilya Sermaye Malları, Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Sektörleri Gümrük Vergileri Hk.
Brezilya Sermaye Malları, Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Sektörleri Gümrük Vergileri Hk.

Son Güncellenme Tarihi: 11/06/2019 09:19:09

SİRKÜLER:2019-244


Sayın Üyemiz,
T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Sao Paulo Ticaret Ataşeliğinden alınan bir yazıya atfen; Brezilya Ekonomi Bakanlığı tarafından ülkede yerel üretimi olmayan sermaye malları ile bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon rektörleri ürünlerinde, normalde %14 ila %16 arasında uygulanmakta olan gümrük vergilerinin geçici olarak sıfırlandığı ve "Extarifario" denilen bu uygulama kapsamında hâlihazırda 8'li GTİP bazında 664 ürünün yer aldığı belirtilerek, özellikle inşaat malzemeleri, makineler, elektrikli makine ve cihazlar gibi Brezilya'ya ihracat potansiyelimiz bulunan ürünlerde Brezilya'ya sıfır gümrük vergisi ile ihracatın mümkün olduğu belirtilmektedir.


Yazının devamında, Brezilya pazarına girişte Türk firmalarının karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin gümrük vergilerinin yüksekliği olduğu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu uygulamanın pazara giriş kolaylığı yaratacağı değerlendirilmektedir. Bahse konu listeye http://www.mdic.gov.br/competitividade-industrial/acoes-e-programas-13/o-que-e-oex- tarifario-5 linkinden ulaşılabildiği ifade edilmektedir.