Panama TTM Projeleri Ön Talep Toplanması Hk.

Anasayfa / Duyurular / Panama TTM Projeleri Ön Talep Toplanması Hk.
Panama TTM Projeleri Ön Talep Toplanması Hk.

Son Güncellenme Tarihi: 10/06/2019 12:05:28

SİRKÜLER:2019-241


Sayın Üyemiz,
Türkiye'nin 2023 ihracat stratejisi hedefleri doğrultusunda, değişen rekabet koşullarına ve ihtiyaca uygun olarak ihracatın gelişmesine olanak sağlamak amacıyla 2010/6 Sayılı Tebliğ çerçevesinde yürütülen Türkiye Ticaret Merkezi Projeleri, B.A.E/Dubai, A.B.D/New York ve İngiltere/Londra'da 8 farklı sektörde faaliyete geçirilmiştir.


İhracatımıza ivme kazandıracağı ve ülkemizin markalaşmasına katkı sağlayacağı öngörülen Türkiye Ticaret Merkezleri; sektörlerin taleplerine yönelik olarak potansiyel gördükleri ülkelerde projelendirilmiş olup, bu bağlamda A.B.D/New York'ta Deri, Halı, Hazır Giyim. Ev Tekstili ve İş Kontratları; B.A.E/Dubai'de Bilişim; İngiltere/Londra'da Bilişim ve Seramik sektörlerinin talepleri doğrultusunda Türkiye Ticaret Merkezleri yapılandırılmıştır. Gelecek dönem projeleri arasında B.A.E/Dubai-Mobilya, Japonya/Tokyo-Gıda, A.B.D/San Francisco-Bilişim sektörleri talepleri doğrultusunda Türkiye Ticaret Merkezleri açılması planlanmaktadır.


TTM projelerinin hedeflenen ihracat rakamlarına ulaşılmasında katkı sağlanması, ülkemizi farklı bölgelerde en iyi şekilde temsil edecek yapıların yaygınlaşması ve Panama'daki Kolon Serbest Bölgesi'nin Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika'ya yapılan ihracatımızı arttırılabilmesi adına "Panama'da bölgeye yönelik bir Türkiye Ticaret Merkezi açılması" hususu değerlendirilmektedir.

Panama' da açılması planlanan ve bölgeye yapılan ihracatın artırılmasına katkı sağlayacak olan TTM için katılımcı firma ön talep ve başvuruları alınacaktır. Panama' da sektörel talepler doğrultusunda projelendirilecek TTM/TTM’ler için Genel Sekreterliğiniz iştigal alanındaki üye firmalara duyuru yapılarak firmalardan alınan ön taleplerin tarafımıza 14 Haziran 2019 gününe kadar bildirilmesi gerektiği ifade edilmektedir.